ATLETISM, 18th European Throwing Cup | Aur pentru Alexandru Novac

Sulițașul Alexandru Mihăiță Novac (CSM Bacău) a cucerit medalia de aur la Cupa Europei de Aruncări lungi U23, concurs desfășurat în acest weekend la Leiria, în Portugalia.

Ungurul Rivasz-Toth Norbert a condus până la ultima încercare  (80,26m), moment în care a fost surclasat de atletul băcăuan, Novac reușind o performanță de 80,73m. Celelate încercări ale sportivului antrenat de Mihaela Melinte au măsurat 73,84m; 73,16; x; 73,90; 73,52.

Pe locul trei a încheiat întrecerea polonezul Mrzyglod Cyprian, 74,55m. De menționat faptul că toți cei trei medaliați au reușit să stabilească cea mai bună performanță a lor din acest sezon.

A fost, de altfel, singura medalie adjudecată de către atleții „tricolori”.

În proba de ciocan a senioarelor, Bianca Ghelber (SCM Bacău) s-a clasat pe locul 10, cu o aruncare care a măsurat 64,60m.