ATLETISM | 2019: încă un capitol de Semimarathon Bacău încheiat cu succes

Dimineața zilei de sâmbătă a surprins centrul Bacăului populat de numere de concurs și pantofi de alergare purtate de concurenții înscriși la cea de-a șasea ediție a Semimarathonului, competiție organizată de Fundația Comunitară Bacău. Organizațiile non-profit și grupurile de inițiativă din comunitate au înscris la Semimarathon proiecte pentru Educație, a căror finanțare a fost susținută de fiecare alergător.

La proba de 21 de kilometri au concurat 115 persoane, dintre care 59 la individual și 54 de alergători în cadrul ștafetei de 3 x 7 kilometri. Competiția a fost câștigată de George Cosmin Popa, legitimat la CS Știința Bacău și pregătit de Cristina Alexe, iar echipa denumită “Așii Alergării Galați” s-a impus în proba de ștafetă.

Ștafetă

① Așii Alergării Galați (Cristian Onofrei, Costel Târală, Laurențiu Cobzaru)

② Africanii (Claudiu Antohie, Marcel Bodoagă, Iulian Alexandru Gavriluță)

③ Gold Team (Georgiana Mînzat, Daniel Benchea-Joca, Leonard Benchea-Joca)

După încheierea probei de 21 de kilometri a avut loc Cursa Copiilor, care a aliniat la start 111 participanți, în timp ce la Cursa Comunității au alergat 13 echipe ce au reprezentat un proiect înscris în competiție.

Evenimentul s-a încheiat prin Cursa Urbană, desfășurată în șase clădiri din Bacău unde concurenții au avut de îndeplinit sarcini și bifat checkpoint-uri.

Premiile au constant în bani (primele trei locuri ale open-ului la masculin și femini, ștafetă) și în produse oferite de partenerii Semimaratonului.