ATLETISM | 2020, un an bogat în medalii și performanțe pentru atleții antrenați de Cristina Alexe

 

Anul 2020 a fost sărac în ceea ce privește numărul de competiții organizate atât la nivel national, cât și internațional. În același timp, unii sportivi au ales să se retragă din atletismul de performanță din cauza pauzei competiționale îndelungate impuse de răspândirea rapidă a virusului Covid-19 și/sau de lipsa condițiilor de subzistență.
Astfel, doi dintre aceștia, Alexandru Nicolae Soare și Adelina Panaet, se regăsesc în TOP 10 cei mai buni sportivi ai județului Bacău, clasament întocmit de DJST Bacău în baza celor mai bune rezultate sportive înregistrate în sezonul recent încheiat. Andreea Pîșcu, cu rezultate foarte bune și ea, nu a prins acest clasament, concurând în probe neolimpice.
NICOLAE ALEXANDRU SOARE (CSM Bacău, CS Știința Bacău)
Locul 1 – Campionatul Național de Seniori, 5000m
Locul 1 – Campionatul Național de Seniori, 10.000m
Locul 2 – Campionatele Balcanice de Seniori, 5000m
Participare la Campionatul Mondial de Semimaraton, 1.03.14 – PB (locul 63)
ELENA ADELINA PANAET (CS Știința Bacău)
Locul 1 – Campionatul Național de Seniori, 5000m
Locul 1 – Campionatul Național de Seniori, 3000m obstacole, 9:54.30 (locul 33 în clasamentul monidal IAAF)
Locul 2 – Campionatele Balcanice de Seniori, 3000m obstacole
Participare la Campionatul Mondial de Semimaraton, 1.15.33 – PB (locul 17 alături de echipa României)
ANDREEA PÎȘCU (CS Știința Bacău)
Locul 1 – Campionatul Național de alergare montană, probă lungă
Locul 1 – Campionatul Balcanic de alergare montană, probă scurtă echipe
Locul 3 – Campionatul Național de Seniori, 10.000m
Locul 3 – Campionatul Național de alergare montană, probă scurtă
Locul 3 – Campionatul Balcanic de alergare montană, probă scurtă individual
O altă sportivă pregatită de Cristina Alexe care a înregistrat rezultate remarcabile în anul 2020 este SIMONA SLADARU (CSM Bacău). Concurentă la categoria Masters +40 ani, Simona Sladaru a reușit un parcurs excelent în acest an marcat de pandemia SARS-Cov-2, adunând în palmares încă 21 de medalii la întrecerile naționale (4) și internaționale (17).
Locul 1\Campioană Europeană cu echipa României, ștafetă 3x2Km, categoria F+35ani, Campionatul European Masters Probe de Sosea, Madeira, Portugalia
Locul 1\ Campioană Europeană cu echipa României, semimaraton, categoria +F35ani, Campionatul European Masters Probe de Sosea, Madeira, Portugalia
Locul 1\Campioană europeană cu echipa F+40, Open European Masters 10K – Virtual Challenge
Locul 1\Campioană Europeană cu echipa F+40, Open European Masters 1Mile – Virtual Challenge
Locul 1\Campioană Europeană individual, categoria F+40ani, Open European Masters Half-Marathon – Virtual Challenge
Locul 1\Campioană Europeană individual, categoria F+40ani, Open European Masters 1Mile – Virtual Challenge
Locul 1\Campioană Europeană individual, categoria F+40ani, Open European Masters 1.500m – Virtual Challenge
Locul 1\Campioană Europeană individual, categoria F+40ani, Open European Masters 5.000m – Virtual Challenge
Locul 2\Vicecampioană Europeană individual, categoria F+40ani, Open European Masters 3.000m – Virtual Challenge
Locul 2\Vicecampioană Europeană cu echipa F+40, Open European Masters 5K – Virtual Challenge
Locul 2\Vicecampioană Europeană cu echipa Team România, Open European Masters 5K – Virtual Challenge
Locul 3\ Medalie de bronz individual, 10.000m, categoria F+40ani, Campionatul European Masters Probe de Sosea, Madeira, Portugalia
Locul 3\Medalie de bronz individual, categoria F+40ani, Open European Masters 10K – Virtual Challenge
Locul 3\Medalie de bronz cu echipa României, 10.000m, categoria F+40ani, Campionatul European Masters Probe de Sosea, Madeira, Portugalia
Locul 3\Medalie de bronz cu echipa Team România, Open European Masters Half-Marathon – Virtual Challenge
Locul 3\Medalie de bronz cu echipa Team România, Open European Masters 3.000m – Virtual Challenge
Locul 3\Medalie de bronz cu echipa Team România, Open European Masters 1.500m – Virtual Challenge
Locul 1/Campioană Națională, 3.000m, categoria F+40ani, Campionatul Național Indoor, București
Locul 1/Campioană Națională, 400m, categoria F+40ani, Campionatul Național Indoor, București
Locul 1/Campioană Națională, 5.000m, categoria F+40ani, Campionatul Național Master Outdoor, București
Locul 2/Vicecampioană Natională, 1.500m, categoria F+40ani, Campionatul Național Indoor, București.

 

foto – Alexandru Nicolae Soare, Simona Sladaru, Adelina Panaet

530 vizualizări