ATLETISM, Campionatul Național de Juniori 1 | CSM Onești și restu’!

 

9 titluri naționale, 8 titluri de vicecampioni și o medalie de bronz. Este recolta de medalii cu care CSM Onești a surclasat toate cluburile din țară la Naționalele juniorilor mari. Ca un bonus, Iconaru Alexandru Ionut, sportiv al aceluiași club, a stabilit un nou record național în proba de 110 m garduri, cu o performanță de 13.81. Mai remarcăm cele trei titluri și un argint obținute de Iulia Banaga (foto) și revenirea de formă a Georgianei Aniței, sportivă care a rămas “agățată” de Bacău cu o dublă legitimare, dar care de fapt e sportiva CSM București.

Se confirmă faptul că cele 16 medalii de la Naționalele indoor din acest an obținute de atleții clubului oneștean nu au fost întâmplătoare, în curtea CSM crescând generația în care atletismul românesc își pune speranțe în a fi reprezentat cu succes în viitorul nu prea îndepărtat pe plan internațional.

Rezultatele sportivilor legitimați la cluburile băcăuane:

Locul 1 – Iconaru Alexandru Ionut,  LPS Braila/ CSM Onesti, 110m garduri,  13.61  

Locul 1 – Iconaru Alexandru Ionut, LPS Braila/CSM Onesti, 200m, 21.87

Locul 1 – Banaga Iulia Nicoleta, CSM Onesti, 100m garduri, 13.77

Locul 1 – Banaga Iulia Nicoleta, CSM Onesti, 400m garduri, 1:00.13

Locul 1 – Anitei Georgiana Iuliana, SCM Bacau/CSM Bucuresti, triplusalt, 13.58m

Locul 1 – Anitei Georgiana Iuliana, SCM Bacau/CSM Bucuresti, lungime, 6.00m

Locul 1 – Prepelita Bogdan, CSS Dinamo Buc/CSM Onesti, prăjină,  4.20m

Locul 1 – Grigore Alexandru Stefan, SCM Bacau/CSM Onesti, suliță, 70.38m

Locul 1 – Ionescu Sorin Florin, LPS Iasi/CSM Onesti, înălțime,  2.00m

Locul 1 – CSM Onesti , 4x400m (Caracuda Andreea Mihaela, Dinu Andreea Alexandra, Toader Bianca Elena, Banaga, Iulia Nicoleta)

Locul 1 – CSM Onesti, 4x400m (Simion Robert Mihaita, Iconaru Alexandru Ionut, Anton Alin Ionut, Pichiu Cosmin Andrei)

Locul 2 – Ion Diana Ana Maria, CSM Onesti, triplusalt, 13.02m

Locul 2 – Ion Diana Ana Maria, CSM Onesti, lungime, 5.91m

Locul 2 – Banaga Iulia Nicoleta, CSM Onesti, 200m, 24.45

Locul 2 – Toader Bianca Elena, LPS Braila/CSM Onesti, 100m, 11.99

Locul 2 – Anton Alin Ionut, LPS Iasi/CSM Onesti, 110m garduri,  13.66

Locul 2 – Tabacu Robert Mihai, CSS Dinamo Buc/CSM Onesti, prăjină,   4.10m

Locul 2 – Mitrea Elena Stefania Madalina, CSM Onesti, ciocan,  54.10m

Locul 2 – Caracuda Andreea Mihaela, LPS Braila/CSM Onesti, 100m garduri, 14.19

Locul 2 – Apostol Federica Gabriella, CSM Bacau, înălțime, 1.65m

Locul 2 – Botezatu Andreea Lenuta, CSM Bacau, prăjină,  2.70m

Locul 3 – Stirbu Ioana Sabina 03 CSM Onesti, înălțime, 1.65m

Au participat 373 de sportivi, din care 182 la feminin și 191 la masculine, de la 102 cluburi.

135 vizualizări