ATLETISM, Campionatul Național de Seniori și Tineret | 43 de medalii pentru Bacău, la ultima întrecere înaintea Campionatelor Balcanice

 

În perioada 4-5 septembrie, pe Cluj Arena, au avut loc întrecerile Campionatelor Naționale pentru Seniori și Tineret. La ultimul examen înaintea Campionatelor Balcanice ce se vor desfășura de asemenea la Cluj-Napoca (18-19 septembrie), delegația băcăuană a avut o prestație generală de aplaudat.

Băcăuanii au urcat de 43 de ori pe podium. Au cucerit în total 17 medalii de aur, 18 de argint și 8 de bronz. La categoria seniori, Bacăul a câștigat 23 de medalii (7 aur, 10 argint, 6 bronz), în timp ce la cea de tineret și-au adjudecat 20 de medalii (10 aur, 8 argint, 2 bronz).

Alexandru Nicolae Soare (CS Știința Bacău, CSM Bacău), antrenat de Cristina Alexe, s-a încoronat dublu campion național la probele sale consacrate, 5.000m și 10.000m. Adelina Panaet (foto/ antrenor Cristina Alexe) a făcut o figură frumoasă la revenirea sa în circuitul competițional, impunându-se în proba de alergare cu obstacole pe distanța de 3.000m și, respectiv, la cea de 5.000m. Datorită performanței obținute pe 4 septembrie la proba de alergare cu obstacole, Panaet se află pe locul 15 în clasamentul mondial în anul 2020.

Performanțele sportivilor aparținând cluburilor băcăuane

Seniori

Locul 1 – Soare Nicolae Alexandru, 5000m, 14:33.73 (CS Știința Bacău, CSM Bacău)

Locul 1 – Soare Nicolae Alexandru, 10000m, 30:17.63 (CS Știința Bacău, CSM Bacău)

Locul 1 – Panaet Elena Adelina, 5000m, 16:07.66 (CS Știința Bacău)

Locul 1 – Panaet Elena Adelina, 3000m alergare cu obstacole, 9:54.60 (CS Știința Bacău)

Locul 1 – Bitan Gabriel, lungime, 7.73m (CSM Onești)

Locul 1 – Micu Mihăiță Andrei, aruncarea ciocanului, 68,98m (SCM Bacău)

Locul 1 – Ghelber Bianca Florentina, aruncarea ciocanului, 71.57m (SCM Bacău, CSA Steaua București)

Locul 2 – Asmarandei Florin Sebastian, aruncarea ciocanului, 62.01m (CSM Bacău)

Locul 2 – Ion Diana Ana Maria, lungime, 5.98m (CSM Onești)

Locul 2 – Olenici Angela Veronica, 800m, 2:07.98 (CSM Onești)

Locul 2 – Anton Alin Ionut, 200m, 21.51 (CSM Onești)

Locul 2 – Ion Diana Ana Maria, triplu salt, 13.39m (CSM Onești)

Locul 2 – Olenici Angela Veronica, 1500m, 4:25.54 (CSM Onești)

Locul 2 – Banagă Iulia Nicoleta, 400m garduri, 59.98 (CSM Onești)

Locul 2 – Banagă Iulia Nicoleta, 100m garduri, 13.89 (CSM Onești)

Locul 2 – Iconaru Alexandru Ionut, 110m garduri, 14.62 (CSM Onești)

Locul 2 – Tănase Marian Valentin, 100m, 10.74 (CSM Onești)

Locul 3 – Pîșcu Andreea Alina, 10000m, 36:40.59 (CS Știința Bacău)

Locul 3 – Tone Marius Gabriel, 100m, 10.77 (CSM Onești)

Locul 3 – Asmarandei Elena Mihaela, aruncarea discului, 43.87m (SCM Bacău)

Locul 3 – Caracuda Andreea Mihaela, 100m garduri, 14.20 (CSM Onești)

Locul 3 – Tănase Marian Valentin, lungime, 7.17m (CSM Onești)

Locul 3 – Paruba Alisia Adela, aruncarea suliței, 45.49m (SCM Bacău)

Tineret

Locul 1 – Slavoiu Alexandru, 10000m, 33:17.59 (CS Știința Bacău)

Locul 1 – Micu Mihăiță Andrei, aruncarea ciocanului, 68,98m (SCM Bacău)

Locul 1 – Ion Diana Ana Maria, triplu salt, 13.39m (CSM Onești)

Locul 1 – Banagă Iulia Nicoleta, 100m garduri, 13.89 (CSM Onești)

Locul 1 – Iconaru Alexandru Ionut, 110m garduri, 14.62 (CSM Onești)

Locul 1 – Tone Marius Gabriel, 100m, 10.77 (CSM Onești)

Locul 1 – Ion Diana Ana Maria, lungime, 5.98m (CSM Onești)

Locul 1 – Banagă Iulia Nicoleta, 400m garduri, 59.98 (CSM Onești)

Locul 1 – Anton Alin Ionut, 200m, 21.51 (CSM Onești)

Locul 1 – Bitan Gabriel, lungime, 7.73m (CSM Onești)

Locul 2 – Aniței Georgiana Iuliana, triplu salt, 12.99m (SCM Bacău, CSM București)

Locul 2 – Olenici Angela Veronica, 800m, 2:07.98 (CSM Onești)

Locul 2 – Moldovan Sebastian Daniel, 1500m, 4:07.56 (CSM Onești)

Locul 2 – Caracuda Andreea Mihaela, 100m garduri, 14.20 (CSM Onești)

Locul 2 – Anton Alin Ionuț, 110m garduri, 14.79 (CSM Onești)

Locul 2 – Tabacu Robert Mihai, prăjină, 4.00m (CSM Onești)

Locul 2 – Olenici Angela Veronica, 800m, 2:07.98 (CSM Onești)

Locul 2 – Paruba Alisia Adela, aruncarea suliței, 45.49m (SCM Bacău)

Locul 3 – Aniței Georgiana Iuliana, lungime, 5.71m (SCM Bacău, CSM București)

Locul 3 – Căuș Vlăduț Gabriel, aruncarea ciocanului, 54.27m (SCM Bacău)

165 vizualizări