BILANȚ | TOP 10 sportivi ai Județului Bacău pe anul 2017

 

La final de an, unul dintre cele mai așteptate clasamente este cel întocmit de către Direcția Județeană de Sport și Tineret, cel al primilor 10 sportivi ai județului Bacău. Cinci dintre performerii anului 2016 au rămas în continuare în Top 10 (Panțuroiu Elena Andreea, Alexandru Nicolae Soare, Ionuț Ilie, Alexandru Novac, Alin Ronțu), Andreea Panțuroiu ocupând și în 2017 prima poziție a clasamentului.

TOP 10 sportivi ai Județului Bacău pe anul 2017

Locul 1: Andreea Elena Panțuroiu – atletism (CSM Onești/antrenor Mihaela Nicoară)

locul 1 CE U23, locul 3 Cupa Europei, Locul 2 Balcaniadă, locul 1 Internaționalele României, locul 1 la CN Seniori, locul 1 la CN Tineret si locul 1 la CN Tineret Probe Combinate

Locul 2: Ionuț Ilie – haltere (CSM Bacău/antrenor George Călin)

locul 4 și locul 5 la CE Seniori, 3 locuri 1 la CN Seniori, locul 2 la Cupa României Seniori

Locul 3: Alexandru Soare – atletism (CS Știința Bacău/antrenor Cristina Alexe)

locul 2 (10.000 m) și locul 4 (5.000 m) la Mondialele Universitare, locul 7 Cupa Europei echipe 5000 m, locul 3 la Balcaniada de Seniori la cros echipe, locul 8 la Cupe Europei 10.000m, 5 locuri 1 la CN Seniori

Locul 4: Alexandru Novac – atletism (CSM Bacău/antrenor Mihaela Melinte)

locul 4 CE Tineret, locul 2 la Jocurile Francofone, locul 3 Cupe Europei echipe, locul 5 Cupa Europei, campion național de seniori și tineret, recorduri naționale seniori și juniori, participare la Mondiale

Locul 5: Daniel Martin – înot (SCM Bacău/antrenor Iulian Matei)

locul 2 CE J1, locul 3 CM J1, 6 locuri 1 și 2 locuri 2 la Balcaniada J1, 8 locuri 1 CN Tineret, 2 locuri 2 CN Tineret, 1 loc 1 și 4 locuri 2 la Internaționalele României Seniori, 5 locuri 1 la Internaționalele României J1, 4 locuri 1, 2 locuri 2 și un loc 3 la CN Seniori 25 m, 6 locuri 1 la CN Tineret 25 m, 8 recorduri naționale

Locul 6: Alice Halmac – haltere (CSM Bacău/antrenor George Călin)

2 locuri 2 la CE J U15-17, 1 loc 3 la CE U U15-17, 2 locuri 3 la CN Cadeți U17

Locul 7: Alin Ronțu – sărituri în apă (SCM Bacău/antrenor Adrian Gavriliu)

loc 3 la CE J sincron, 2 locuri 1 și un loc 2 la Balcaniada juniori, locul 1 la CN Seniori, 3 locuri 2 și un loc 3 la CN Seniori, un loc 2 la CN J

Locul 8: Mihaela Cambei – haltere (CSM Onești/antrenor Cristina Maftei)

3 locuri 1 CE Cadeți, 3 locuri 1 CN Cadeți, 3 locuri 1 la CN J2, 3 locuri 1 CN Cadeți

Locul 9: Denis Mihai – lupte greco-romane (CSM Bacău- CSS Bacău/antrenor Ion Butucaru)

locul 1 CE Cadeți, locul 1 CN Cadeți

Locul 10: Beatrice Ferenț – lupte libere (SCM Bacău/antrenori Victor Donciu și Ion Ambrozie)

loc 2 CE Cadeți, loc 1 CN Cadeți, loc 1 CN J

Locul 10: Albert Potoceanu – box (SCM Bacău/antrenor Relu Auraș)

loc 2 CE Cadeți, loc 1 CN Cadeți, loc 1 Cupa României Cadeți

Locul 10: Marinela Moroșan – haltere (CSM Onești/antrenor Gheorghe Maftei)

3 locuri 2 la CE J3, locul 1 la CN Tineret, locul 2 CN J1, 2 locuri 3 la CN J1, 3 locuri 3 la CN Tineret.

 

TOP 10 sportivi ai Județului Bacău pe anul 2016

Locul 1 – Panțuroiu Elena Andreea (CSM Onești / atletism / antrenor Mihaela Nicoară)

Locul 2 – Norbert Trandafir (CS Știința Municipal Bacău / înot / antrenor ovidiu Galeru)

Locul 3 – Radu Marius (CS Știința Municipal Bacău / înot / antrenor Ovidiu Galeru)

Locul 4 – Alexandru Nicolae Soare (Știința Bacău/ atletism / antrenor Cristina Alexe)

Locul 5 – Mirela Lavric (CSM Onești / atletism / antrenor Viorica Pintilie)

Locul 6 – Ionuț Ilie (CS Știința Municipal Bacău / haltere / antrenor George Călin)

Locul 7 – Georgiana Aniței (SCM Bacău / atletism / antrenor Cristinel Nemțeanu)

Locul 8 – Alexandru Novac (CS Știința Municipal Bacău / atletism / antrenor Mihaela Melinte)

Locul 9 – Alin Ronțu (SCM Bacău / sărituri în apă / antrenor Adrian Gavriliu)

Locul 10 – Mara Aiacoboaie (SCM Bacău / sărituri în apă / antrenor Mihaela Neagu).

739 vizualizări