FOTBAL, Liga 2 | “Aviatorii” au făcut primul punct: Metaloglobus București – Aerostar Bacău 1-1 (1-1)

Pentru a doua etapă, “aviatorii” s-au deplasat la București unde au întâlnit Metaloglobus, altă echipă care a pornit cu înfrângere în noul campionat. A fost un meci dominat de către băcăuani, care au și deschis primii scorul, prin Hurdubei, cu un șut din marginea careului mare, în minutul 22. După circa un sfert de oră, gazdele egalează situația pe tabelă (Ghenovici, min. 38), din lovitură liberă. Băcăuanii au avut șansa să plece acasă cu toate cele trei puncte, dar Buhăcianu a tras din 6 metri în portar (min. 44).

Aerostar: Hărăguță – Mihălăchioae, Al. Ichim, Florescu, Chirilescu (B. Ardei) – Roșca, Chirilă, Fl. Istrate (Pavel), Hurdubei (Căinari) – Vraciu, Buhăcianu.

Celelalte rezultate:

CS Baloteşti – Petrolul Ploieşti 0-3 (L. Cazan 4, 41, C. Herea 34)

Academica Clinceni – Daco-Getica Bucureşti 5-0 (Şut 8, Gliga 11, Gheorghe 78, Ion 87, Mihalcea 90+2)

Energeticianul – ASU Poli Timişoara 2-1 (Nicoară 35, Stoenac 36 / Schieb 64)

Luceafărul Oradea – Ripensia Timişoara 2-2 (Pop 35, 61 / Dumiter 11, Monea 31)

Sportul Snagov – CS Mioveni 2-0 (Hlistei 15, F. Ilie 83)

UTA – SSC Farul 4-2 (C. Rus 8, Copaci 38, 57, Vădrariu 79 / Tudorică 49, Doumbia 74 )

Pandurii Tg. Jiu – FC Argeş 1-1 (Blejdea 46 / Panait 40)

ACS Poli Timişoara – Dacia Unirea Brăila, duminică, de la 13:00

Chindia Târgovişte – ‘U’ Cluj, luni, de la 18:00

În etapa a III-a, sâmbătă, 18 august, Aerostar va primi acasă vizita Chindiei Târgoviște.