HANDAL, Cupa României (f) | Final de drum: Știința Bacău – HC Zalău 32-36 (12-18)

În dimineața zilei de marți, Știința Bacău a primit vizita prim-divizionarei HC Zalău, în vederea disputării șaisprezecimilor de finală ale Cupei României. Ocupanta locului 7 din Liga Florilor s-a impus incontestabil cu scorul de 36-32, într-un meci în care vulcanicul Gheorghe Tadici nu s-a ridicat de pe bancă timp de șaizeci de minute, semn că nu și-a pus mari probleme în privința rezultatului. Asta deși el a mizat doar pe jucătoare tinere, care nu au bifat foarte multe minute în acest sezon. Băcăuancele și-au dorit să lase o impresie frumoasă, lucru pe care l-au și reușit până la final. Studentele au început curajos partida, menținându-se umăr la umăr cu sălăjencele și reușind să conducă cu 8-7 și 9-8 până în minutul 20. Ultimele două treimi ale partidei au fost dominate, însă, clar de HC Zalău, care a lăsat impresia că nu și-a turat motoarele la maxim. Astfel, tabela a indicat, pe rând, 12-18, la pauză, și, respectiv, 32-36, la final, în favoarea oaspetelor, care s-au calificat în optimile de finală ale competiției.