HANDBAL, Campionatele Naționale de Juniori și Junioare 3 | CSM Bacău, CSȘ Bacău și CS OK Sport Onești pornesc la drum în grupele Turneelor Finale ,,Valoare”

 

Meciurile din grupele Turneelor Finale ,,Valoare” de Juniori 3, competiții la care Bacăul are trei reprezentante calificate, se vor desfășura săptămâna viitoare, în perioada 22-26 mai.

Juniorii băcăuanii își vor disputa luptele pentru medalii la Buzău, în timp ce junioarele formațiilor băcăuane se vor deplasa la Moreni în vederea participării în ultima fază a campionatului național.

CSM Bacău, singura echipă din județul Bacău care s-a înscris în ediția curentă de campionat masculin la această categorie, și-a câștigat locul la turneul final în urma clasării pe locul al doilea în Grupa Principală ,,Valoare” 1, în spatele CSU Suceava.

Tinerii handbaliști pregătiți de Gabriel Armanu și Valeriu Rugină au fost repartizați în Grupa A, împreună cu CSM București, ACS Transilvania Brașov și CS Orășenesc Mizil.

Componența grupelor Turneului Final ,,Valoare”, Juniori 3

Grupa A: CSM București, ACS Transilvania Brașov, CS Orășenesc Mizil, CSM Bacău

Grupa B: Academia Minaur Baia Mare, CSU Suceava, Liceul ,,Liviu Rebreanu” Turda, CS Unirea Sânnicolau Mare

Programul CSM Bacău în Grupa A a Turneului Final ,,Valoare”, Juniori 3

22 mai: CSM București – CSM Bacău

23 mai: CSM Bacău – CS Orășenesc Mizil

24 mai: ACS Transilvania Brașov – CSM Bacău

De cealaltă parte, CSȘ Bacău și CS OK Sport Onești, calificate în faza finală a întrecerii feminine în urma ocupării primelor două poziții ale Grupei Principale ,,Valoare” 1, vor face parte din Grupa B, alături de Liceul Tehnologic ,,Traian Vuia” Reșița și CSȘ 2 Baia Mare.

Componența grupelor Turneului Final ,,Valoare”, Junioare 3

Grupa A: CSM București, CSM Făgăraș, Sporting Ghimbav, Chimia Râmnicu-Vâlcea

Grupa B: CȘS Bacău, LT ,,Traian Vuia” Reșița, CSȘ 2 Baia Mare, CS OK Sport Onești

Programul CSȘ Bacău și al CS OK Sport Onești în Grupa B a Turneului Final ,,Valoare”, Juniori 3

22 mai: CSȘ BacăuCS OK Sport Onești

23 mai: CS OK Sport Onești – CSȘ 2 Baia Mare

               CSȘ Bacău – LT ,,Traian Vuia” Reșița

24 mai: LT ,,Traian Vuia” Reșița – CS OK Sport Onești

               CSȘ 2 Baia Mare – CSȘ Bacău

Ultimele locuri din fiecare grupă vor disputa un meci pentru stabilirea locurilor 7 și 8, locurile 3 ale celor două serii se vor duela într-un meci pentru determinarea locurilor 5 și 6, în timp ce primele două locuri din Grupele A și B se vor califica în semifinale.

 

 

 (A.S.)

264 vizualizări