HANDBAL, juniori | Punctaje maxime obținute de juniorii băcăuani

Handbalul juvenil masculin băcăuan a avut parte de victorii pe linie în cadrul etapei a șasea din Grupele Principale ,,Valoare” Campionatelor Naționale.

Juniorii 2 ai CSM Bacău au câștigat al șaselea meci consecutiv din cadrul Grupei Principale ,,Valoare” 1. Campionii en-titre s-au impus cu scorul de 28-23, după ce au fost conduși cu 13-11 la pauză. Într-o altă partidă din grupă, CSȘ Bacău a învins LPS Iași, scor 32-24 (17-10 la pauză). Următoarea etapă programează întâlnirea directă dintre cele două echipe băcăuane, derby-ul urmând să aibă loc sâmbătă, 30 martie.

Celelalte două formații de juniori ale CSM Bacău obținut, la rândul lor, victorii importante în economia menținerii pe podiumul ierarhiilor. Juniorii 1 au trecut în deplasare de AHC Dobrogea Sud Constanța, cu scorul de 33-27 (13-15 la pauză), în timp ce juniorii 3 s-au impus pe terenul celor de CSȘ Medgidia, scor 38-32 (21-16).

Rezultatele echipelor băcăuane masculine de juniori:

CSȘ Medgigia – CSM Bacău 32-38 (16-21) –  24 martie, etapa a VI-a a Grupei Principale ,,Valoare” 1, juniori 3

CSȘ Bacău – LPS Iași 32-24 (17-10) – 24 martie, etapa a VI-a a Grupei Principale ,,Valoare” 1, juniori 2

CSM Bacău – LPS Piatra-Neamț (11-13) – 24 martie, etapa a VI-a a Grupei Principale ,,Valoare” 1, juniori 2

AHC Dobrogea Sud Constanța – CSM Bacău 27-33 (15-13) – 24 martie, etapa a VI-a a Grupei Principale ,,Valoare” 1, juniori 2