HANDBAL, juniori | Victorii la debut pentru băcăuani

Săptămâna abia încheiată a însemnat un melanj de succese pentru echipele de handbal de juniori din Bacău.

Juniorii 2 ai CSM Bacău au izbutit o victorie în prima etapă a Grupei Principale „Valoare” 1. Campionii în exercițiu s-au impus joi, 31 ianuarie, pe terenul celor de la LPS Piatra-Neamț, cu scorul de 28-26, după ce au condus la pauză cu 15-13.  Victoria a venit la 4 zile după ce echipa antrenată de Gabriel Armanu și-a adjudecat Cupa „Fulgilor de nea” într-o finală disputată împotriva aceleiași echipe din Piatra-Neamț.

Într-un alt meci al etapei juniorilor 2, CSȘ Bacău a învins la două goluri, sâmbătă, 2 februarie, în deplasare, pe LPS Iași, scor 27-25 (12-9 la pauză).

Cele două formații băcăuane se află la egalitate de puncte cu LPS Vaslui (care a contorizat o victorie contra CSS Galați, 26-24). Următoarea etapă prevede o întâlnire directă între cluburile din Bacău, programată miercuri, 6 februarie.

Celelalte două echipe de juniori ce reprezintă Bacăul în etapele superioare ale Campionatelor Naționale, amândouă aparținând CSM Bacău, au obținut toate punctele puse în joc din cadrul etapelor de debut. Sâmbătă, 2 februarie, juniorii 1 s-au impus cu 32-24 (18-9 la pauză), acasă, împotriva constănțenilor de la AHC Dobrogea Sud, în timp ce juniorii 3 au învins pe teren propriu, cu 40-32 (24-19), pe CSȘ Medgidia.

Juniori 1

CSM Bacău – AHC Dobrogea Sud Constanța 32-24 (18-9)

Clasament: 1.  LPS Suceava 2p; 2. CSM Ploiești 2p;  3. CSM Bacău 2p; 4. AHC Dobrogea Sud Constanța 0p; 5. LPS Roman 2p; 6. LPS Brăila 2p.

Următorul meci: LPS Suceava – CSM Bacău (duminică, 10 februarie)

Juniori 2

LPS Piatra-Neamț – CSM Bacău 26-28 (13-15)

LPS Iași – CSȘ Bacău 25-27 (9-12)

Clasament: 1. LPS Vaslui 2p; 2. CSM Bacău 2p; 3. CSS Bacău 2p; 4. LPS Iași 0p; 5. LPS Piatra-Neamț 0p; 6. CSȘ Galați 0p.

Următorul meci: CSM Bacău – CSȘ Bacău (miercuri, 6 februarie)

Juniori 3

CSM Bacău – CSȘ Medgidia 40-32 (24-19)

Clasament: 1. CSU Suceava 2p; 2. LPS Iași 2p; 3.CSM Bacău 2p; 4.CSȘ Medgidia 0p; 5.CSM Focșani 2007; 6. AHC Dobrogea Sud Constanța 0p.

Următorul meci: CSU Suceava – CSM Bacău (duminică, 10 februarie)