HANDBAL, Liga Zimbrilor | Au cedat în fața vicecampioanei: CSM Bacău – CSA Steaua București 26-30 (14-16)

CSM Bacău a înregistrat o înfrângere în primul meci de la reluarea campionatului, miercuri, 30 ianuarie, în fața propriilor suporteri. Băcăuanii au fost învinși cu 26-30, după un deficit de două goluri la pauză (14-16).

Handbaliștii antrenați de Eden Hairi au preluat frâiele jocului în începutul partidei, conducând cu 4-1, 5-2, 8-6, 9-7, 10-8 și, respectiv, 11-10 până în minutul 22. Jucătorii CSM au cedat, însă, inițiativa în ultimele două treimi ale meciului în fața vicecampioanei României. Echipa băcăuană a dat semne de revenire în ultimele minute, tabela arătând 25-28 în minutul 54, însă bucureștenii s-au impus la finalul întâlnirii cu scorul de 30-26.

În urma acestui rezultat, CSM Bacău a coborât un loc în clasamentul Ligii Zimbrilor, până pe poziția a unsprezecea, rămânând cu 12 puncte strânse după 15 etape disputate. Formația băcăuană va juca în etapa următoare, dumincă, 3 februarie, pe terenul celor de la CSM 2007 Focșani.

CSM Bacău: Tamaș, Freiwald, Crăciunescu – Cotinghiu (6), Păunescu (5), Păunică (3), Sadoviy (3), Tărîță (3), Maksimov (2), Drăgan (1), Juverdianu (1), Serhel (1), Tudorancea (1), Bologa, Gal, Dascălu. Antrenor: Eden Hairi.