HANDBAL, Liga Zimbrilor | Băcăuanii prestează un joc ireproșabil și urcă pe locul secund în play-out: CSM Bacău – CS HC Buzău 2012 22-18 (11-8)

Etapa a opta a play-out-ului le-a pus față în față pe CSM Bacău și HC Buzău, candidate confirmate la ocuparea poziției secunde din spatele Minaurului Baia-Mare.

CSM Bacău nu a ezitat nici de data aceasta în a oferi propriilor suporterilor veniți în număr mare un spectacol handbalistic remarcabil, care s-a soldat, în final, cu o victorie, ajungând la al patrulea succes pe teren propriu din tot atâtea dispute acasă în play-out.

Elevii lui Gabriel Armanu s-au impus cu scorul de 22-18, după ce au intrat la cabine cu un avantaj de 3 goluri (11-8), într-un meci pe care l-au avut sub control de la început și până la sfârșit. Prospețimea, dezinvoltura, precum și ambiția sau determinarea de a evita retrogradarea i-au adus pe handbaliștii băcăuani pe poziția a doua a ierarhiei,  la două puncte în spatele băimărenilor și la două lungimi în fața contracanditatei din Buzău.

În prima repriză, CSM Bacău și-a impus punctul de vedere încă din debutul partidei și a înregistrat avantaje pe tabelă de 3 goluri (6-3 – minutul 11, 7-4 – minutul 15), 4 goluri (8-4 – minutul 19), 5 goluri (9-4 – minutul 21), conducând în minutul 23 chiar și cu șase goluri (11-5). Buzoienii au marcat trei goluri consecutive pe finalul primei părți, astfel afișajul electronic arătând scorul de 11-8 în favoarea Bacăului.

CSM Bacău a abordat cu aceeași rigurozitate și repriza secundă, nelăsând practic nicio șansă buzoienilor de revenire. Băcăuanii au menținut avansul de trei goluri înregistrat la pauză până în minutul 41 (15-12), continuând să-l mărească apoi la patru goluri (17-13 – minutul 44, 18-14 – minutul 50, 19-15 – minutul 51).

Trei reușite succesive au adus băcăuanii la 6 goluri în fața buzoienilor (22-16 – minutul 57), cei din urmă izbutind să reducă din handicap pe sfârșit, CSM Bacău învingându-și astfel adversarul în cursa pentru locul al doilea cu 22-18.

În celelalte două întâlniri ale etapei, CSU Suceava s-a impus previzibil pe terenul celor de la „U” Cluj cu scorul de 28-21, fapt ce i-a apropiat la un punct de CSM Făgăraș, echipă ce a cedat la limită în deplasarea de la Baia Mare (22-21).

Bacăul mai are două etape de disputat din play-out-ul sezonului curent de Liga Zimbrilor. În etapa viitoare, handbaliștii pregătiți de Gabriel Armanu vor primi vizita codașei CS Universitatea Cluj (duminică, 19 mai, ora 17), ca ulterior să încheie sezonul în deplasare, împotriva liderului CS Minaur Baia Mare.