HANDBAL, Liga Zimbrilor | Băcăuanii se mențin în cursa pentru salvare: CS Universitatea Cluj – CSM Bacău 23-28 (9-13)

CSM Bacău a încheiat etapa a patra a acestui sezon de play-out cu o victorie. Băcăuanii au obținut trei puncte vitale pentru menținerea în Liga Zimbrilor, învingând codașa Universitatea Cluj cu scorul de 28-23. Singurul moment în care clujenii s-au aflat la conducere a fost în debutul partidei, când au deschis scorul, băcăuanii desprinzându-se categoric pe tot restul partidei și aflându-se constant în avantaj cu minim 5 goluri până la finalul primei reprize (6-1 – minutul 12, 8-2 – minutul 17, 9-4 – minutul 20, 10-5 – minutul 22, 11-6 – minutul 27, 12-7 – minutul 28, 13-8 – minutul 30). La cabine s-a intrat cu scorul de 13-9 în favoarea elevilor lui Gabriel Armanu. În repriza secundă, s-a mers cap la cap până la finalul partidei, băcăuanii scăzând ritmul de joc și menținând un avans de 4-5 goluri până la finalul întâlnirii.

În urma primelor patru etape scurse din play-out, CSM Bacău ocupă locul trei, cu 10 puncte, poziție ce oferă speranțe Bacăului și o ține în viață în vederea salvării de la retrogradare. Cu un punct în spatele CSU Suceava (locul 2) și la un punct în fața CS HC Buzău 2012.

În etapa viitoare, băcăuanii vor primi vizita liderului Minaur Baia-Mare (12 puncte), duminică, 5 mai, de la ora 15, echipă pe care o poate devansa în urma unei victorii.

Richard Freiwald, Eugen Crăciunescu, Răducu Tamaș – Viacheslav Sadovyi (7 goluri), Mihai Cotinghiu (6), Gabriel Cotinghiu (5), Bahdan Serhel (4), Andrei Drăgan (3), Rareș Păunică (2), Pavel Maksimov (1), Robert Gal, Bogdan Păunescu, Alexandru Juverdianu, Alexandru Bologa, Alex Dascălu, Alexandru Tărîță. Antrenori: Gabriel Armanu, George Călin. (A.S.)