HANDBAL, Liga Zimbrilor | CSM Bacău – CSM București 27-32 (14-15)

CSM Bacău nu a reușit să țină piept până la finalul partidei liderei campionatului. CSM București s-a impus pe terenul băcăuanilor cu 32-27, gazdele fiind egalii bucureștenilor până în minutul 45.

Echipa băcăuană a început domol partida, oferind șansa adversarilor de a se desprinde consecvent pe tabelă, conducând cu 14-11 pe finalul primei reprize. Handbaliștii antrenați de Eden Hairi au recuperat din deficit și au intrat la cabine cu un handicap minim, de un gol (14-15).

Repriza a doua i-a surprins pe băcăuani practicând un joc mai alert și mai închegat, fapt ce le-a permis să se afle în repetate rânduri la cârma întâlnirii (16-15, 17-16, 18-17, 19-18, 20-19). CSM Bacău a menținut echilibrată balanța până în minutul 45 (22-22), moment din care bucureștenii au preluat inițiativa. Chiar dacă Bacăul a forțat revenirea, apropiindu-se la două goluri în minutul 56 (26-28), CSM București nu a mai putut fi ajunsă la final, pe fondul experienței și al unui arbitraj îndoielnic.

CSM Bacău nu a înregistrat, încă, nicio victorie în meciurile oficiale ale acestui an, rămânând, în continuare, pe locul 11, după 17 partide disputate. În etapa următoare (miercuri, 13 februarie), băcăuanii se vor deplasa pe terenul celor de la AHC Potaissa Turda.

CSM Bacău: Tamaș, Freiwald, Crăciunescu – Maksimov (7), Serhel (6), Drăgan (5), Gal (2), Păunescu (2), Sadovyi (2), Tărîță (2), Bologa (1), Cotinghiu G. (1), Păunică (1), Dascălu, Drăgan, Juverdianu, Tudorancea. Antrenor: Eden Hairi.