HANDBAL, Liga Zimbrilor | HC Potaissa Turda – CSM Bacău 35-26 (15-12)

În această după-amiază, băcăuanii au fost depășiți de ocupanta locului 3 al Ligii Zimbrilor, HC Potaissa Turda, în deplasare. Handbaliștii pregătiți de Eden Hairi au început bine partida, conducând cu 1-0, 2-1 și 3-2 până în minutul 6. Entuziasmul Bacăului s-a risipit prematur, iar HC Potaissa Turda s-a desprins progresiv față de echipa băcăuană, care, însă, a ținut aproape de turdeni până la pauză (15-12). Partea a doua a însemnat o detașare a formației din Turda pe tot parcursul reprizei, care s-a impus incontestabil în fața băcăuanilor cu scorul final de 35-26.

CSM Bacău ajunge astfel la patru înfrângeri suferite în retur din cinci meciuri și coboară un loc în clasament, până pe poziția a 12-a, cu 12 puncte adunate în 18 partide.

CSM Bacău: Tamaș, Freiwald, Crăciunescu – Gal (5), Sadovyi (5), Serhel (4), Tărîță (3), Drăgan (3), Maksimov (2), Păunică (2), Juverdianu (1), Păunescu (1), Bologa, Cotinghiu G., Cotinghiu M., Tudorancea. Antrenor: Eden Hairi.

Sâmbătă, 16 februarie, Bacăul va primi vizita campioanei Dinamo București, într-o întâlnire contând pentru etapa a 19-a.