HANDBAL, Liga Zimbrilor | SCM Politehnica Timișoara – CSM Bacău 30-24 (12-10)

Deplasarea la Timișoara a CSM Bacău a însemnat încă o înfrângere pentru trupa băcăuană. Într-un meci contând pentru etapa a 24-a, Bacăul a fost învinsă miercuri seară într-o manieră clară de SCM Politehnica, scor final 24-30, după un deficit de două goluri la pauză (10-12).

Handbaliștii conduși în această partidă de George Călin au opus rezistență gazdelor în primele 20 de minute ale confruntării, fiind egalii timișorenilor și aflându-se chiar și în avantaj pe tabelă (7-5, minutul 18). Politehnica recuperat din diferență până la pauză, desprinzându-se, iar CSM a intrat la cabine condusă cu două goluri (10-12).

În a doua repriză băcăuanii nu au mai contat, fiind conduși de la un capăt la altul. Bănățenii au avut chiar și 7 goluri în față (25-18, minutul 51), iar băcăuanii nu s-au mai putut opune până la ultimul fluier al partidei, tabela arătând scorul final de 30-24.

CSM Bacău rămâne cu 12 puncte strânse în 24 de jocuri, ocupând a 13-a poziție a Ligii Zimbrilor. Următoarea etapă prevede o întâlnire pe teren propriu, miercuri, 27 februarie, împotriva CSU Suceava (locul 10, 20 de puncte).

CSM Bacău: Tamaș, Freiwald, Crăciunescu – Drăgan (5), Gal (5), Păunică (4), Cotinghiu M. (3),Cotinghiu G. (2), Juverdianu (2), Tărîță (2), Bologa (1), Burbulea, Păunescu, Tudorancea. Antrenor: George Călin.