HANDBAL (m) | CSM Focșani – CSȘM Bacău 26-23 (13-12)

La cel de-al 9-lea joc de verificare din intersezon, CSȘM Bacău s-a deplasat pe terenul prim-divizionarei CSM Focșani.

Meciul din această seară a fost prefațat de prezentarea oficială a echipei de Liga Națională în fața propriilor suporteri. Atmosfera de sărbătoare nu s-a prelungit însă și în teren, unde handbaliștii băcăuani au avut un start mai bun și au luat prim-planul, conducând cu 6-1 după 12 minute de joc. În schimb, CSM Focșani a recuperat pas cu pas și a reușit să încheie repriza I în avantaj minim, după care s-a desprins pe final de meci și s-a impus la o diferență de trei goluri.

CSȘM Bacău: Freiwald, Rusu, Crăciunescu – Broască (6 goluri), Juverdianu (5), Cotinghiu (4), Bălan (3), Atănăsoaei (2), Oancea (1), Păunică (1), Păunescu (1), Burbulea, Dumitriu, Ionescu, Voicu. Antrenori: Gabriel Armanu, George Călin.

După 9 meciuri de pregătire cu adversari de Liga Națională, handbaliștii băcăuani vor juca în continuare în compania unor viitoare colege de eșalon în Divizia A, săptămâna viitoare urmând să se desfășoare o nouă ediție a Cupei Municipiului Bacău.