VOLEI, Cupa CEV | Calificare-cadou pentru suporteri?

volei cev

 

După ce a încheiat conturile cu Divizia A1, terminând turul de campionat pe locul al VI-lea, Știința Bacău are parte de o ultimă provocare pe 2015. La orizont: calificarea în „sferturile” Cupei CEV.

Voleibalistele băcăuane pleacă în retur cu avantajul victoriei (3-1) pe care au obținut-o săptămâna trecută în Serbia. „Chiar dacă am câștigat prima manșă, vă spun că trebuie să jucăm cel mai bun volei al nostru pentru a merge mai departe în competiție. Echipa din Serbia este una bună și nu ne putem permite să facem greșeli. Oricum, fiind ultimul nostru meci din 2015, ne dorim să oferim calificarea suporterilor noștri, ca un cadou în preajma Sărbătorilor de Iarnă„, a declarat antrenorul Florin Grapă, citat de site-ul CEV.

„Sper și cred că vom reuși să compensăm parcursul nesatisfăcător pe care l-am avut în campionatul intern cu un traseu lung în Cupa CEV„, a spus și căpitanul echipei băcăuane, Denisa Rogojinaru. Returul cu Spartak Subotica se va desfășura joi, 17 decembrie, de la ora 17.00, la Sala Sporturilor.

Tot în spiritul Sărbătorilor, meciul de joi va găzdui totodată a doua ediție a proiectului „Hai să jucărim!”. Spectatorii sunt invitați să vină la sală cu jucării de pluș, pe care să le arunce în teren la finalul partidei. Acestea vor fi colectate și donate copiilor nevoiași, de Crăciun.