Debut în forță al înotătorului băcăuan la Balcaniada juniorilor de la Sofia. În această dimineață, în prima reuniune, Daniel Cristian Martin a reușit performanța de a urca de două ori pe podiumul de premiere. În proba 50m spate, Martin a obținut aurul balcanic de o manieră categorică (26,20), fiind urmat de grecul Panagiotis Bolanos (26.78) și turcul Tuncay Cenk Ceritoglu (27.26). La 100m fluture, băcăuanul a devenit vicecampion balcanic (54,61), fiind încadrat pe podium de Antani Ivanov (locul 1 – Bulgaria, 53.40) și Mihajlo Ceprkalo (locul 3 – Bosnia/Herzegovina, 54.74).
Ștafeta de 4x200m liber masculin, cu Daniel Cristian Martin, Sabin Bonea, Vlad Pațurca și Andrei Rusen în componență, a terminat cursa pe locul 4, după team-urile Turciei, Greciei și Bulgariei.
Din delegația de înotători “tricolori” prezentă la Sofia au mai urcat pe podium George Ratiu (locul 1 – 50 liber, 23.44) și Claudia Gadea (locul 2 – 200 bras, 2.35.34).
Campionatul Balcanic de juniori va continua în aceasță după-amiază cu reuniunea a doua, cu Daniel Martin la startul a două probe.

