ÎNOT, Campionatul Național de Înot pentru Copii, 10-11 ani | 5 medalii cucerite de CS Nautica Bacău. Robert Borcea, cel mai bun concurent la categoria 10 ani

Sfârșitul săptămânii recent încheiate (21-23 iunie) i-a avut pe sportivii cu vârste cuprinse între 10 și 11 ani ai CS Nautica Bacău și CSM Bacău în prim planul Finalei Campionatului Național de Înot pentru Copii. În cadrul concursului organizat de Federația Română de Natație și Pentatlon Modern, înotătorii băcăuani au cucerit 2 medalii de aur și 3 medalii de bronz, toate de către sportivii CS Nautica.

Concursul a reunit la start 422 de participanți, dintre care 191 de fete și 231 de băieți, legitimați la 68 de cluburi din întreaga țară și calificați în urma etapelor regionale desfășurate în primăvară. Întrecerea s-a desfășurat în 4 reuniuni, în decursul a trei zile.

CS Nautica Bacău a fost reprezentată de 14 sportivi, număr ce redă continuitatea rezultatelor și performanțelor la noua generație de înotători, în timp ce CSM Bacău a figurat cu doi concurenți.

Rezultatele delegație băcăuane la Brașov:

Locul 1 – Borcea Robert, CS Nautica Bacău, 50m fluture, 32.86 (antrenor: Alexandru Popa)

Locul 1 – Borcea Robert, CS Nautica Bacău, 50m spate, 33.92

Locul 3 – Borcea Robert, CS Nautica Bacău, 50m liber, 31.35

Locul 3 – CS Nautica Bacău, 4x50m liber (10 ani), 02:14.13 (Banu Robert, Borcea Robert, Falcă Albert, Moise Alexandru)

Locul 3 – CS Nautica Bacău, 4x50m mixt (10 ani), 02:31.17 (Falcă Albert, Banu Robert, Borcea Robert, Moise Alexandru)

La finele competiției, team-ul băcăuan al CS Nautica s-a clasat pe locul al doilea în ierarhia generală pe echipe, la categoria de vârstă băieți 10 ani. Robert Borcea, competitor la această grupă de vârstă, a încheiat întrecerea pe primul loc în urma obținerii celor mai bune performanțe, aflându-se în luptă cu încă 113 participanți.

Cu atât mai mult, CS Nautica Bacău (coordonatori: Sabin Jitaru și Alexandru Popa) a ocupat locul al șaptelea în clasamentului general al rezultatelor fiecărei formații, din 68 de cluburi înscrise.