ATLETISM | Alexandru Nicolae Soare, locul 1 la Mureș Half Marathon

Aflat în pregătire la Cota 2.000m, pe Platoul Bucegi, pentru Cupa Europei de 10.000m, întrecere ce va avea loc pe 19 mai la Londra, Alexandru Nicolae Soare coboară din când în când pentru a participa la câte un concurs. Azi a coborat din nou, pentru a lua startul la Mureș Half Marathon, un eveniment al cărui ambasador este de doi ani de zile.

Dacă anul trecut a câștigat cursa de semimaraton, în acest an Soare a ocupat locul întâi la cros individual – 10 km.

Alexandru Nicolae Soare: “Patru săptămâni, patru curse – Germania, București, Craiova, Târgu Mureș, și un nou titlu de campion național de semimaraton. Obiectivul meu este însă realizarea baremului pentru participarea la Campionatul European.

Alți doi colegi ai săi, Ciprian Șuhanea (CSM Bacău) și George Popa (CS Știința Bacău) au alergat la Mureș Half Marathon. După cei 21 de kilometri parcurși, Șuhanea s-a clasat pe locul 3 iar Popa pe locul 4.