ATLETISM, Campionatul Național de Atletism în aer liber, Juniori 2 | Băcăuanii, de 11 ori pe podium

Piteștiul a găzduit, în zilele de 28 și 29 iunie, Campionatul Național de Atletism și Probe Combinate în aer liber pentru Juniori 2, atleți născuți în anii 2002-2003. Sportivii ce aparțin cluburilor băcăuane au izbutit să urce de 5 ori pe prima treaptă a podiumului, în tot atâtea rânduri pe cea de-a doua, și să obțină o medalie de bronz.

CSM Onești a cucerit patru medalii de aur și trei medalii de argint, bifând încă o întrecere internă la care a fost capul de afiș al delegației băcăuane. CSM Bacău a câștigat o medalie de aur și una de argint, în timp ce CSȘ Onești și CSȘ Bacău și-au trecut fiecare în cont câte o medalie de argint.

Performanțele atleților aparținând cluburilor din județul Bacău:

Locul 1 – Știrbu Ioana Sabina, lungime, 5.91m (CSS Unirea Iași, CSM Onești)

Locul 1 – Simion Robert Mihăiță, 110m garduri, 14.30 (LPS Brăila, CSM Onești)

Locul 1 – Ungureanu Iarina Teodora, 400m garduri, 1:03.60 (CSM Onești)

Locul 1 – Apostol Federica Gabriella, înălțime, 1.69m (CSM Bacău)

Locul 1 – Tănase Marian Valentin, 200m, 22.68 (LPS Brăila, CSM Onești)

Locul 2 – Orobiyi-Tudurache Gerard Constantin, triplu salt, 13.72m (CSȘ Onești)

Locul 2 – Hariga-Ștefan Robert Alexandru, 110m garduri, 14.91 (CSM Onești)

Locul 2 – Dospin Alexia Ioana, triplu salt, 12.10 (CSM Bacău)

Locul 2 – Simion Robert Mihăiță, 200m, 22.68 (LPS Brăila, CSM Onești)

Locul 2 – CSM Onești (Simpetru Lucian Iulian, Hariga-Ștefan Robert, Techiu Darius, Simion Robert Mihăiță) , 4x100m, 44:30

Locul 3 – Maekawa Yuna, 100m garduri, 14.73 (CSȘ Bacău)