ATLETISM, Campionatul Național de Seniori și Tineret | CSM Onești continua să domine atletismului băcăuan

 

În perioada 5-6 februarie, a avut loc Campionatul Național de Atletism pentru Seniori și Tineret, întrecere găzduită de Sala de atletism „Ioan Soter” din cadrul Complexului Sportiv Național București „Lia Manoliu”. Și la această ediție a Naționalelor, delegația băcăuană a avut parte de performanțe notabile.

Sportivii din județul Bacău au obținut, în total, la categoriile de seniori și tineret, 24 de medalii, dintre care 8 de aur, 13 de argint și 3 de bronz. Cei mai laureați atleți băcăuani au fost Alin Anton (2 x locul 1, 2 x locul 2) și Iulia Banaga (1 x locul 1, 2 x locul 2, 1 x locul 3).

Totodată, Gabriel Bitan a reușit rezultatul competiției, apropiindu-se la doar 8 cm de baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo din acest an, sărind 8.14 m în proba de lungime. Cu acest rezultat, Bitan a reușit să se califice la Europenele de sală de la Torun din această primăvară.

Concursul național recent încheiat a ajuns la ediția cu numărul 51 la seniori și, respectiv, 38 la tineret.

Performanțele atleților legitimați la cluburile băcăuane

SENIORI (11 medalii – 1 aur, 8 argint, 2 bronz)

Locul 1 – Bitan Gabriel, lungime, 8.14m (CSM Onești)

Locul 2 – Banaga Iulia Nicoleta, 60m garduri, 8.49 (CSM Onești)

Locul 2 – Apostol Federica Gabriella, înălțime, 1.80m (CSM Bacău)

Locul 2 – Ion Diana Ana Maria, lungime, 6.16m (CSM Onești)

Locul 2 – Ion Diana Ana Maria, triplu salt, 13.68m (CSM Onesti)

Locul 2 – Țone Marius Gabriel, 60m, 6.84 (CSM Onești)

Locul 2 – Anton Alin Ionuț, 60m, 6.84 (CSM Onești)

Locul 2 – Anton Alin Ionuț, 60m garduri, 7.88 (CSM Onești)

Locul 2 – Tănase Marian Valentin, lungime, 7.62m (CSM Onești)

Locul 3 – Dospin Alexia Ioana, triplu salt, 12.94m (CSM Bacău)

Locul 3 – Tabacu Robert Mihai, prăjină, 4.60m (CSM Onești)

TINERET (13 medalii – 7 aur, 5 argint, 1 bronz)

Locul 1 – Banaga Iulia Nicoleta, 60m garduri, 8.49 (CSM Onești)

Locul 1 – Apostol Federica Gabriella, înălțime, 1.80m (CSM Bacău)

Locul 1 – Ion Diana Ana Maria, lungime, 6.16m (CSM Onești)

Locul 1 – Ion Diana Ana Maria, triplu salt, 13.68m (CSM Onești)

Locul 1 – Țone Marius Gabriel, 60m, 6.84 (CSM Onești)

Locul 1 – Anton Alin Ionuț, 60m, 6.84 (CSM Onești)

Locul 1 – Anton Alin Ionuț, 60m garduri, 7.88 (CSM Onești)

Locul 2 – CSM Onești, 4x400m, 3:39.71 (Mușulete Ștefania Medeea, Ungureanu Iarina Teodora, Dinu Andreea Alexandra, Banaga Iulia Nicoleta)

Locul 2 – Verman Ramona Elena, înălțime, 1.70m (SCM Bacău)

Locul 2 – Dospin Alexia Ioana, triplu salt, 12.94 (CSM Bacău)

Locul 2 – Ionescu Sorin Florin, înălțime, 2.00m (CSM Onești)

Locul 2 – Tabacu Robert Mihai, prăjină, 4.60m (CSM Onești)

Locul 3 – Banaga Iulia Nicoleta, 400m, 57.31 (CSM Onești).

 

Foto: facebook FRA

66 vizualizări