ATLETISM, Universiada de Vară | Soare, locul 4 la 5.000m

Alexandru Nicolae Soare a făcut o cursă foarte bună și la 5.000m și a fost la un pas de un nou loc pe podium, dar a pierdut medalia pe ultimii 50 de metri. Atletul antrenat de Cristina Alexe a încheiat concursul pe  locul 4, cu timpul de 14:03.12 (PB).

Locul 1 – Barrer Francois (FRA), 14:00.86

Locul 2 – Davies Jonathan Stuart (GBR),  14:02.46

Locul 3 – Vojta Andreas (AUT),  14:02.65

Locul 4 – Soare Nicolae Alexandru (ROU),  14:03.12 PB

Este o performantă, în condițiile în care Soare a făcut trei curse în patru zile, două dintre ele încheiate cu Personal Best, și a cucerit argintul la 10.000m. În plus, pe sistemul românesc, el nu a beneficiat de condiții de refacere.

Alexandru Nicolae Soare: “Mulțumesc pentru încredere și sprijin echipei mele care a făcut posibil acest rezultat: Cristina Alexe, Panaet Adelina, Suhanea Ciprian. Mulțumesc familiei care stă mereu în umbra mea și, nu în ultimul rând, #elevensportswearromania, #mgsport, #dedeman, #nevergiveup.”