BADMINTON, Cupa României Seniori Elite | Spectacol și surprize

VEM_7480

 

Final de Cupa României, întrecere organizată la Bacău de către Știința din localitate și Federația Română de Badminton. Ultima zi, cea a finalelor, a fost una cu meciuri foarte disputate, multe dintre acestea desfășurându-se pe durata a trei seturi. Și nu au lipsit nici surprizele.

Cu excepția finalei de dublu masculin, băcăuanii de la CS Știința Bacău au fost prezenți în toate celelalte patru finale.

Collins Valentine Filimon – Robert Ciobotaru (Știința Bacău) 21-16, 13-21, 21-14

Ioana Grecea – Adelina Marin (Știința Bacău) 22-20, 18-21, 26-24

Collins Valentine Filimon/Florin Eugen Posteucă – George Constantinescu/Mihai Grosu 21-12, 21-10

Florentina Constantinescu/Alexandra Milon (Știința Bacău) – Maria Duțu/Ioana Grecea 21-15, 21-9

Robert Ciobotaru (Știința Bacău)/Florentina Constantinescu – Daniel Cojocaru (Știința Bacău)/Alexandra Milon (Știința Bacău) 21-12, 23-25, 21-16

Clasamente:

Simplu Masculin

Locul 1 – Collins Valentine Filimon

Locul 2 – Robert Ciobotaru (Știința Bacău)

Locul 3 – Daniel Cojocaru (Știința Bacău)

Locul 3 – Cătălin Ionașcu (Știința Bacău)

Simplu Feminin

Locul 1 – Ioana Grecea

Locul 2 – Adelina Marin (Știința Bacău)

Locul 3 – Luiza Milu

Locul 3 – Maria Duțu

Dublu Masculin

Locul 1 – Collins Valentine Filimon/Florin Eugen Posteucă

Locul 2 – George Constantinescu/Mihai Grosu

Locul 3 – Robert Ciobotaru (Știința Bacău)/Daniel Cojocaru (Știința Bacău)

Locul 3 – Matei Droancă (Știința Bacău)/Cătălin Ionașcu (Știința Bacău)

Dublu Feminin

Locul 1 – Florentina Constantinescu/Alexandra Milon (Știința Bacău)

Locul 2 – Maria Duțu/Ioana Grecea

Locul 3 – Ana Mădălina Bratu/Mădălina Ilie

Locul 3 – Irina Călin/Cătălina Simionescu

Dublu Mixt

Locul 1 – Robert Ciobotaru (Știința Bacău)/Florentina Constantinescu

Locul 2 – Daniel Cojocaru (Știința Bacău)/Alexandra Milon (Știința Bacău)

Locul 3 – Radu Rusu/Cătălina Simionescu

Locul 3 – Florin Eugen Posteucă/Emanuela Avramuț

325 vizualizări