FOTBAL, Liga 2 | Dunărea Călărași – SC Bacău 1-1 (0-1). Oaspeții au pierdut două puncte în ultimul minut

scb3

Meciul s-a desfășurat sub semnul echilibrului, dar și al nervilor întinși. Pe fondul unui joc închis, prudent de ambele părți, SC Bacău a deschis scorul prin Vraciu, bine găsit în careul gazdelor de o centrare din lovitură liberă. Oaspeților le-a fost greu să mențină remiza, deoarece în min. 66 Neagu a primit al doilea cartonaș galben, implicit și pe cel roșu, fiind eliminat. Dar egalarea avea să vină atunci când puțini se așteptau: în minutul 90, atunci când Laurențiu Buș – un fotbalist cu vechi state în prima divizie -, a șutat senzațional de la 25 m, învingându-l pe Miron. Alte două cartonașe roșii au fost primite în prelungirile partidei, de către V. Petre, de la gazde (lovirea unui adversar fără minge), și de către Vraciu (pentru cumul de cartonașe galbene). Una peste alta, un început bun pentru SC Bacău, chiar dacă ne încearcă regretul că se putea întoarce acasă cu toate cele trei puncte.

Echipele

– Dunărea Călărași: Popa – Țenea, Panait, M. Popescu, Mureșan, Preoteasa, S. Popescu, Kanda (min. 25 L. Buș), Alami, Vădrariu (min. 68 V. Petre), V. Alexandru (min. 71 {tefan);

– SC Bacău: Bg. Miron – I. Ursu, Lozneanu (min. 94 Sascău), Vraciu, C. Neagu, L. Dumitriu (min. 74 Țuțu), Sahru (min. 82 Corban), Drugă, Ignea, Adăscăliței, Mihălăchioae.

* Etapa I: Rapid – CS Balotești 3-0, Academica Clinceni – Oțelul Galați 3-0, Ceahlăul P. Neamț – Farul Constanța 2-0, Dacia Unirea Brăila – Rapid CFR Suceava 1-0, Dunărea Călărași – SC Bacău 1-1, Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău 2-2.

* Etapa II (sâmbătă, 5 sept.): Rapid CFR Suceava – Bucovina Pojorata, SC Bacău – Dacia Unirea Brăila, Oțelul Galați – Dunărea Călărași, Farul Constanța – Rapid, Gloria Buzău – Ceahlăul.