FOTBAL, Liga 2 | Programul sezonului 2015-2016

SC Bacau 3

 

Noul campionat bate la ușă! Startul se va da pe 29 august, iar sezonul regulat se va încheia – conform programului proaspăt anunțat de Federația Română de Fotbal – pe 2 aprilie anul viitor. După o săptămână de pauză, competiția va continua cu turneele play-off și play-out, la care vor participa 12 echipe (locurile 13 și 14 retrogradând direct în Liga 3).

Programului turului (Seria I)

Etapa I (29 august 2015)
Bucovina – Gloria
Dacia Unirea – Rapid Suceava
Dunărea Călărași – SC Bacău
Academica – Oțelul
DOrohoi – Berceni
Rapid Buc. – Balotești
Ceahlăul – Farul

Etapa a II-a (5 septembrie 2015)
Rapid Sv – Bucovina
SC Bacău – Dacia Unirea
Oțelul – Dunărea
Berceni – Academica
Balotești – Dorohoi
Farul – Rapid Buc.
Gloria – Ceahlăul

Etapa a III-a (12 septembrie 2015)
Rapid Sv – Gloria
Bucovina – SC Bacău
Dacia Unirea – Oțelul
Dunărea – Berceni
Academica – Balotești
Dorohoi – Farul
Rapid Buc. – Ceahlăul

Etapa a IV-a (19 septembrie 2015)
SC Bacău – Rapid Suceava
Oțelul – Bucovina
Berceni – Dacia Unirea
Balotești – Dunărea
Farul – Academica
Ceahlăul – Dorohoi
Gloria – Rapid Buc.

Etapa a V-a (26 septembrie 2015)
SC Bacău – Gloria
Rapid Sv. – Oțelul
Bucovina – Berceni
Dacia Unirea – Balotești
Dunărea – Farul
Academica – Ceahlăul
Dorohoi – Rapid Buc.

Etapa a VI-a (3 octombrie 2015)
Oțelul – SC Bacău
Berceni – Rapid Sv
Balotești – Bucovina
Farul – Dacia Unirea
Ceahlăul – Dunărea
Rapid Buc. – Academica
Gloria – Dorohoi

Etapa a VII-a (7 octombrie 2015)
Gloria – Oțelul
SC Bacău – Berceni
Rapid Sv – Balotești
Bucovina – Farul
Dacia Unirea – Ceahlăul
Dunărea – Rapid Buc.
Academica – Dorohoi

Etapa a VIII-a (10 octombrie 2015)
Berceni – Oțelul
Balotești – SC Bacău
Farul – Rapid Sv
Ceahlăul – Bucovina
Rapid Buc. – Dacia Unirea
Dorohoi – Dunărea
Academica – Gloria

Etapa a IX-a (17 octombrie 2015)
Gloria – Berceni
Oțelul – Balotești
SC Bacău – Farul
Rapid Sv – Ceahlăul
Bucovina – Rapid Buc.
Dacia Unirea – Dorohoi
Dunărea – Academica

Etapa a X-a (24 octombrie 2015)
Balotești – Berceni
Farul – Oțelul
Ceahlăul – SC Bacău
Rapid Buc. – Rapid Sv.
Dorohoi – Bucovina
Academica – Dacia Unirea
Dunărea – Gloria

Etapa a XI-a (31 octombrie 2015)
Gloria – Balotești
Berceni – Farul
Oțelul – Ceahlăul
SC Bacău – Rapid Buc.
Rapid Sv. – Dorohoi
Bucovina – Academica
Dacia Unirea – Dunărea

Etapa a XII-a (7 noiembrie 2015)
Farul – Balotești
Ceahlăul – Berceni
Rapid Buc. – Oțelul
Dorohoi – SC Bacău
Academica – Rapid Sv.
Dunărea – Bucovina
Dacia Unirea – Gloria

Etapa a XIII-a (11 noiembrie 2015)
Gloria – Farul
Balotești – Ceahlăul
Berceni – Rapid Buc.
Oțelul – Dorohoi
SC Bacău – Academica
Rapid Sv. – Dunărea
Bucovina – Dacia Unirea

Etapele din retur se vor desfășura pe 14, 21, 25, 28 noiembrie, 5 decembrie 2015, 27 februarie 2016, 5, 9, 12, 19, 23, 26 martie, 2 aprilie 2016.

În play-off / play-out, meciurile vor avea loc pe 9, 16, 23, 30 aprilie, 7, 10, 14, 21, 28 mai, 4 iunie 2016.

Pe 8 şi pe 11 iunie vor avea loc cele două manşe ale duelurilor dintre ocupantele din fiecare serie ale locurilor 9 – pentru evitarea retrogradării şi locurilor 2 – pentru stabilirea echipei care va participa la barajul pentru promovarea în Liga I. Câştigătoarea acestei ultime duble va juca pe 18 iunie un meci, într-o singură manşă, cu ocupanta locului 12 din primul eşalon, pentru a se decide ocupanta ultimului loc liber din sezonul 2016-2017 al Ligii I.

262 vizualizări