HANDBAL, Liga Zimbrilor | CSM Bacău – Minaur Baia Mare 35-33 (18-21)

CSM Bacău a izbutit duminică, 11 noiembrie, a treia victorie în Liga Zimbrilor, învingând acasă Minaur Baia Mare cu scorul de 35-33.

Maramureșenii au condus ostilitățile în prima repriză, reușind să se distanțeze chiar la 6 goluri (min. 17). Până la pauză, CSM Bacău a redus din diferență, echipele intrând la vertiare la scorul de 18-21. Tot băcăuanii au fost cei care au izbutit să înscrie mai mult după pauză, astfel că, după nouă minute (min. 39), au preluat avantajul. În minutul 44, Minaur revine la conducere (26-25), dar băcăuanii izbutesc s\ întoarcă scorul și chiar să aibă trei goluri avans (min. 55, 32-29). A fost un final incendiar, băcăuanii rezistând atacurilor băimărene și producând o surpriză care le aduce 3 puncte foarte importante și un loc 10 în clasament.

CSM Bacău: Răducu Tamaș, Richard Freiwald – Mihai Cotinghiu (6), Valentin Anton (6), Bogdan Serhel (4), Rareș Păunică (4), Bogdan Păunescu (4), Alexandru Tărîță (4), Pavel Maksimov (3), Alexandru Juverdianu (2), Robert Gal (1), Alexandru Bologa (1), Viacheslav Sadovyi, Andrei Drăgan. Antrenor: Eden Hairi.