HANDBAL, Liga Zimbrilor | O șansă ratată: CSU Suceava – CSM Bacău 24-23 (12-11)

Nu de multe ori prinzi CSU Suceava așa “dezmembrată” ca în această a 12-a etapă. Dar CSM nu a reușit să profite de șansă primită și a pierdut toate cele trei puncte în ultimele secunde ale meciului.

Cele două echipe au mers umăr la umăr întreaga partidă, Suceava nereușind să se desprindă la mai mult de trei goluri (8-5, 19-16). CSM Bacău s-a aflat mai mereu în urmărire, și a reușit, până în minutul 52, să egaleze de opt ori, minut în care tabela consemna scorul 20-20. A fost momentul în care băcăuanii se puteau desprinde, dar au ratat de mai multe ori și, până la urmă, s-au trezit conduși cu 22-20 (min. 56). CSM a continuat să se arunce în atac și să ducă scorul la 22-22 în ultimele 30 de secunde. Din păcate pentru băcăuani, Adrian Tîrziorul a adus victoria CSU cu 5 secunde înainte de fluierul final.

După acest meci CSM Bacău rămâne cu 9 puncte, ocupă locul 11 în clasament și se pregătește de meciurile cu CSM Făgăraș (6 decembrie) și SCM Politehnica Timișoara (Cupa Romaniei, 9 decembrie).