HANDBAL, Liga Zimbrilor | Trei din trei: CSM Bacău – CS HC Buzău 2012 29-28 (16-11)

Bâlbâielile organizatorice ale echipei lui Adrian Gavriliu, directorul clubului, au continuat și la acest meci, publicul fiind ținut la ușa până aproape de începerea meciului. Cauza a fost de această dată lipsa biletelor.

CSM Bacău a reușit să câștige al treilea meci consecutiv din tot atâtea etape disputate de la startul Ligii Naționale. Formația antrenată de Adrian Petrea a trecut de HC Buzău cu scorul de 29-28, după ce a intrat la pauză cu un avantaj de 5 goluri (16-11).

Debutul de meci a fost echilibrat, mergându-se cap la cap până în minutul 10, când tabela de marcaj arăta scorul de 4-4. Băcăuanii au început să se desprindă progresiv din acel moment la 3 goluri (7-4 – minutul 14, 8-5 – minutul 18), 4 goluri (10-6 – minutul 19) și chiar 6 goluri (13-7 – minutul 26), ca la finalul primei reprize gazdele să intre în avantaj la cabine cu scorul de 16-11.

În a doua repriză, buzoienii au arătat dorința de a reveni în meci, situându-se cel mai aproape de băcăuani în minutul 40, la două goluri în spate (18-16). CSM a accelerat ritmul, însă, și și-a recăpătat avansul de cinci lungimi pe tabelă (25-20 – minutul 49). Pe final, buzoienii au recuperat trei goluri, de la 29-25 (minutul 58), apropiindu-se la doar un gol. Eforturile oaspeților au fost în zadar, CSM adjudecându-și cele trei puncte și rămânând în fruntea Ligii Zimbrilor, după un start perfect de stagiune.

În etapa a patra, Bacăul va întâlni acasă, sâmbătă, 21 septembrie, CSA Steaua București, pregătită de băcăuanul Sandu Iacob.

CSM Bacău: Răducu Tamaș, Viachaslau Saldatsenka, Eugen Crăciunescu – Alexandru Tărîță (10), Nikola Crnoglavac (7), Adrian Tîrzioru (3), Andrei Drăgan (2), Rareș Păunică (2), Bahdan Serhel (2), Robert Gal (1), Ștefan Huta (1), Bogdan Păunescu (1), Alexandru Bologa, Viacheslav Sadovyi. Antrenor: Adrian Petrea.