ÎNOT | “USV Swimming CUP”, un concurs de pregătire pentru băcăuani

În acest weekend, 24-25 februarie, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava a organizat prima ediție a “USV Swimming CUP”. La întrecerea în bazin scurt (25m) au luat parte peste 200 de sportivi din 17 cluburi.
În clasamentul categoriei OPEN, clasament care s-a făcut în urma adunării celor mai bune rezultate după tabela FINA ale sportivilor din trei probe, s-au regăsit și doi înotători băcăuani legitimați la CSM Bacău: Alin Alexandru Artimon – locul 1, Marius Radu – locul 2.
Pe probe, Alin Artimon a ocupat locul 1 la 400m liber, locul 2 la 100m liber și locul 3 la 100m fluture. Radu Marius a urcat pe podium la 50m fluture – locul 1, 50m liber – locul 1, 400m liber – locul 3.
La juniori 1, Cozma Ștefan (CSM Bacău) a câștigat toate cele cinci probe din concurs plus Cupa USV atribuită celui cel mai bun sportiv la vârsta 2004-2005. La aceeași categorie, colegul său Adam Robert a obținut locul 3 la 100m bras.
La juniorii mici s-au remarcat sportivii Nautica Bacău: Cojocaru Carol (1 loc 2, 3 locuri 3), Cojocaru Flavius (1 loc 1), Artene Luca (2 locuri 3), Borcea Robert (2x locuri 2), Stefura Ingrid (1 loc 1, 1 loc 3), Tudor Allegra (1 loc 3), Tica Delia (1 loc 3).