VOLEI, Divizia A1 (feminin) | Trei puncte importante: CS Știința Bacău – CS Rapid București 3:0 (25-22, 25-10, 25-18)

„Studentele” au câștigat miercuri în trei seturi confruntarea împotriva nou-promovatei Rapid București, meci contând pentru etapa a treisprezecea de campionat, chiar dacă bucureștencele le-au pus serioase dificultăți în prima parte a partidei.

Știința Bacău a început tare, câștigând primele șapte puncte ale setului întâi. Băcăuancele au condus cu 9-1, grație Denisei Rogojinaru și Laurei Philajamaki, însă rapidistele s-au apropiat la patru puncte (9-5) și două puncte (11-9). Știința și-a majorat avantajul (14-9), însă Rapidul a reușit încă odată să recupereze din handicap (15-14), menținându-se aproape până la 21-20. La scorul de 23-20, Florin Grapă a introdus-o pentru prima dată în teren pe Carla Rueda, noua achiziție a „studentelor”, acestea urmând să își adjudece primul parțial cu 25-22.

În debutul celui de-al doilea set, Știința a avut o mai mare fluență în joc decât în finalul primei părți, aflându-se cu cinci lungimi în față după primele 15 puncte disputate (10-5). În continuare, băcăuancele au oferit o adevărată demonstrație de forță, cedând doar cinci puncte până la finalul setului. Știința s-a impus cu 25-10, într-un set în care blocajul a funcționat foarte eficient și în care Rogojinaru și Grudina au dirijat ofensiva echipei gazdă.

Ultimul set a continuat în aceeași notă pentru băcăuance, care s-au dus repede mult în fața rapidistelor (10-3). Asaltul băcăuan a persistat până la final, cu mențiunea unor evoluții consistente din partea Denisei Rogojinaru, Slavinei Koleva și Alexandrei Ciucu. Știința a pus capăt partidei cu scorul de 25-18.

Cu cele trei puncte cumulate în urma victoriei de astăzi, Bacăul a ajuns la cota 30 în acest sezon, rămânând la egalitate cu viceliderul Dinamo și la un punct în spatele liderului Alba Blaj, ambele însă având cu un meci mai puțin disputat.

CS Știința Bacău: Denisa Rogojinaru (15 puncte), Tina Grudina (11), Slavina Koleva (8), Carmen Dițu (6), Laura Philajamaki (6), Alexandra Kapelovies (5), Georgiana Faleș (3), Carla Rueda (3), Lorena Ciocian, Alexandra Ciucu, Rene Sain, Ana Stoian. Antrenori: Florin Grapă, Aurel Cazacu.

Florin Grapă: ,,Începutul de meci a fost slab. Chiar dacă adversarul nu a fost de calibru, atitudinea a fost un capitol la care nu am impresionat. Trebuie să fim mai atenți. Urmează un meci în deplasare cu Voluntari, echipă care s-a întărit în această iarnă. Trebuie să reglăm jocul, primul set nu m-a mulțumit. Trebuie să avem altă față în dubla europeană cu Dresda. În privința Carlei Rueda, nu mă pot pronunța încă. Vine după o pauză, e normal ca încă să nu își intre complet în ritm. Potențial, însă, are. Cartea de vizită o recomandă și trebuie să așteptăm să se integreze în jocul echipei.”

Rezultatele etapei a 13-a

15 ianuarie 2020

CS Dinamo București – CSO Voluntari 2005 3:0 (25-16, 25-17, 25-19), ora 14:00

CSM Târgoviște – CS „U” NTT Data Cluj 3:0 (25-22, 25-19, 25-12)

CSM Lugoj – CS Medgidia 3:0 (25-19, 25-20, 25-19)

CS Știința Bacău – Rapid București 3:0 (25-22, 25-10, 25-19)

*CSM Volei Alba Blaj a stat

Clasamentul Diviziei A1 (feminin)

① CSM Volei Alba Blaj, 11 meciuri disputate, 10 victorii, 1 înfrângere, setaveraj 32-4, 31 puncte

② CS Dinamo București, 11 meciuri disputate, 10 victorii, 1 înfrângere, setaveraj 30-7, 30 puncte

③ CS Știința Bacău, 12 meciuri disputate, 10 victorii, 2 înfrângeri, setaveraj 31-8, 30 puncte

④ CSM Târgoviște, 11 meciuri disputate, 9 victorii, 2 înfrângeri, setaveraj 29-11, 25 puncte

⑤ CSM Lugoj, 12 meciuri disputate, 7 victorii, 5 înfrângeri, setaveraj 25-20, 21 puncte

⑥ CSU Belor Galați, 11 meciuri disputate, 5 victorii, 6 înfrângeri, setaveraj 17-20, 16 puncte

⑦ CS Medgidia, 11 meciuri disputate, 3 victorii, 8 înfrângeri, setaveraj 15-25, 9 puncte

⑧FC Argeș Pitești, 11 meciuri disputate, 3 victorii, 8 înfrângeri, setaveraj 13-27, 9 puncte

⑨ CS „U” NTT Data Cluj, 12 meciuri disputate, 3 victorii, 9 înfrângeri, setaveraj 11-29, 9 puncte

⑩CS Rapid București, 11 meciuri disputate, 2 victorii, 9 înfrângeri, setaveraj 10-29, 6 puncte

⑪ CSO Voluntari 2005, 11 meciuri disputate, 11 înfrângeri, setaveraj 0-33, 0 puncte