ATLETISM | Andreea Pîșcu, bronz la Campionatul Mondial de Ultramaraton Montan

Sâmbătă, 8 iunie 2019, în Portugalia (Miranda do Corvo), a avut loc cea de-a doua ediției a Campionatului Mondial de Ultramaraton Montan, la care au participat sportivi din 54 de țări. Romania a fost reprezentată de 16 atleți la feminin și masculin.

Între “tricolorii” aflați la start s-a numărat și Andreea Pîșcu, pornită la drum din postura de rezervă a echipei naționale (locul 5), Federația Română de Atletism acoperind doar cheltuielile de deplasare ale primilor 4 atleți și 4 atlete, lăsând la latitudinea cluburilor opțiunea de a achita contravaloarea deplasării celorlalți sportivi calificați. Costurile pentru participarea la acest concurs au fost până la urmă suportate de clubul la care e legitimată, CS Știința Bacău. A fost o decizie inspirată, România cucerind medalia de bronz la echipe fete, Andrea contribuind hotărâtor la urcarea “tricolorelor” pe podiumul de premiere. Sportiva antrenată de Cristina Alexe a fost a doua româncă ce a trecut linia de sosire (loc 22 individual), după Denisa Dragomir (5) și devansându-le pe Ingrid Mutter (28), Viorica Malai (61), Laura Popescu (100), Cristina Constantin (112).

La masculin, Romania a terminat pe locul șase.