Festivalul Olimpic al Tineretului European – FOTE Tbilisi 2015 | Bronz pentru Daniel Martin

VEM_4741

În concursul de nataţie, băcăuanul Daniel Cristian Martin (SCM/ 14 ani) a cucerit bronzul la 200 m spate, după ce a oprit cronometrul la 2:04,92 minute. Titlul a revenit rusului Pavel Tatarenko (2:03,21), iar argintul irlandezului Conor Ferguson (2:03,46).

În celelalte probe la care a luat startul, sportivul antrenorului Gheorghe Iulian Matei s-a clasat pe locul 13 la 100 m fluture, 200 m mixt şi ştafetă 4X100 m liber si pe locul 9 la 100 m spate.

Este a doua performanță obținută de sportivii români la Tbilisi, după cea a înotătoarei Claudia Maria Gâdea care a cucerit o medalie de aur în chiar ziua inaugurală a competiției (400 metri mixt, cu record național, 4.53.87 minute).