HANDBAL, Cupa României (masculin) | Bacăul a obținut biletul pentru final four CSM Bacău – HC Buzău 28-26 (16-14)

CSM Bacău a izbutit o performanță notabilă, formația pregătită de Adrian Petrea calificându-se în fazele finale ale Cupei României Fan Corurier de handbal masculin, după ce a învins HC Buzău la Bacău la capătul unui meci disputat.

Băcăuanii au controlat prima repriză, câștigată cu scorul de 16-14, oaspeții nereușind să depășească în vreun moment gazdele. În a doua parte, în schimb, buzoienii s-au aflat în avantaj chiar și cu 3 goluri (21-18 – minutul 42). Bacăul a revenit pe tabelă pentru prima dată în minutul 54 (24-23), moment din care nu a mai scăpat printre degete șansa accederii în semifinale.

CSM Bacău: Saldatsenka, Freiwald – Crnoglavac (7 goluri), Gal (4), Tărâță (4), Păunică (4), Târzioru (3), Drăgan (3), Huta (2), Anton (1), Bologa, Cotinghiu, Iordachi, Păunescu, Sadovyi, Serhel, Tîrzioru. Antrenor: Adrian Petrea

Învingând cu scorul final de 28-26, Clubul Sportiv Municipal li se alătură unor echipe precum Dinamo București, AHC Dobrogea Sud Constanța și SCM Politehnica Timișoara în semifinalele Cupei României.

Rezultatele sferturilor de finală ale Cupei României

14 decembrie 2019

CSM Alexandria – AHC Dobrogea Sud Constanța 31-38 (15-17)

15 decembrie 2019

CSM Bacău – CS HC Buzău 2012 28-26 (16-14)

CS Magnum Botoșani – SCM Politehnica Timișoara 21-24 (10-12)

CS Dinamo București – AHC Potaissa Turda 36-28 (18-13)

Faza semifinală a turneului se va desfășura în sistem final four. Cele patru echipe vor disputa semifinalele și finala în același oraș, în două zile consecutive (4-5 aprilie 2020).

Tragerea la sorți pentru final four-ul Cupei României urmează să fie anunțată. Extragerea biletelor din urnă va fi făcută de cei prezenți, ordinea acestora fiind dată de locul ocupat în clasamentele Ligii Naționale, respectiv Diviziei A (dacă este cazul) pentru sezonul competițional 2018-2019. Echipele calificate vor juca după tabloul 1-4 și 2-3, în timp echipele învinse vor juca pentru locurile III si IV.