HANDBAL, Divizia A (m) | CSM Bacău – CS Medgidia 35-21 (17-7)

CSȘM Bacău continuă cursa către Liga Zimbrilor, cel de-al 11-lea meci din acest campionat aducând și a 11-a victorie. Echipa antrenată de Gabriel Armanu a surclasat ocupanta locului al patrulea, CS Medgidia, într-o partidă în care s-a desprins încă din primele minute și pe care a condus-o la o diferență considerabilă de goluri: 9-4 (min. 16), 14-6 (min. 26), 17-7 (pauză), 22-11 (min. 40), 27-13 (min. 46), 35-21 (final).

CSSM Bacău păstrează un avans de 6 puncte fată de a doua clasată, HC Buzău, și 11 puncte față de ocupanta locului 3, Atletico Alexandria.

CSM Bacău: Vlăduț Rusu, Eugen Crăciunescu, Răducu Tamaș – Dragoș Hanțaru (10), Ionuț Broască (6), Alexandru Ionescu (5), Mihai Cotinghiu (3), Andrei Drăgan (3), Gabriel Dumitriu (2), Dumitru Burbulea (2), George Voicu (2), Ioan Atănăsoaei (1), Maxim Oancea (1), Rareș Păunică, Bogdan Dima, Bogdan Păunescu. Antrenori: Gabriel Armanu, George Călin

Clasament Seria A

Următoarea etapa este programată duminică, 18 martie, CSȘM Bacău urmând să întâlnească în deplasare pe CSU Târgoviște. Un meci interesant este cel dintre ocupantele locurilor 2 și 3, Buzăul încercând să tină aproape de băcăuani și după meciul ce-l are de disputat la Alexandria.