HANDBAL, Liga Zimbrilor | Băcăuanii au fost răpuși la limită pe terenul focșănenilor: CSM 2007 Focșani – CSM Bacău 23-22 (12-11)

CSM Bacău a pierdut la un scor foarte strâns duelul din etapa a noua a Ligii Zimbrilor de vineri, 8 noiembrie, de pe terenul CSM Focșani. Partida s-a încheiat cu scorul de 23-22 în favoarea gazdelor, la capătul unui joc foarte echilibrat în primele 40 de minute.

Băcăuanii s-au aflat în câteva rânduri la cârma jocului în prima repriză (8-7 – minutul 19, 10-8 – minutul 22, 11-10 – minutul 25), însă gruparea din Focșani a reușit să reducă deficitul și să intre la cabine cu un avantaj minim pe tabelă (12-11).

În primele 10 minute ale părții secunde, raportul de forțe a rămas la fel de moderat, în minutul 40 tabela arătând scorul de 16-15 de partea CSM Focșani. Adversarii Bacăului s-au desprins, însă, puternic, datorită a patru goluri consecutive (20-15 – minutul 46). Diferența s-a majorat chiar și la 6 goluri (23-17 – minutul 53), moment după care a sosit rândul formației antrenate de Adrian Petrea să puncteze succesiv. Până la final, doar oaspeții au marcat, în 5 rânduri, reușite insuficiente pentru obținerea unui rezultat pozitiv.

CSM Focșani – CSM Bacău 23-22 (12-11)

CSM Bacău: Freiwald, Crăciunescu – Tărîță (7 goluri), Crnoglavac (4), Drăgan (3), Păunică (2), Serhel (2), M. Cotinghiu (1), Huta (1), Gal (1), Anton (1), Tîrzioru, Sadovyi, Bologa. Antrenor: Adrian Petrea.

CSM Bacău a coborât până pe poziția a opta. Cu 13 puncte strânse după primele nouă runde, Bacăul va primi vizita CSM Vaslui în următoarea etapă sâmbătă, 16 noiembrie, la Sala Sporturilor.