HANDBAL, Liga Zimbrilor | CS Minaur Baia-Mare 31-28 (18-10)

CSM Bacău a pierdut deplasarea de la Baia-Mare din cadrul etapei a 22-a a Ligii Zimbrilor. Băcăuanii au cedat în decursul serii de marți, 12 martie, cu 28-31, în condițiile în care au fost conduși cu 18-10 la pauză.

În primele 10 minute s-a mers cap la cap, Bacăul ținând aproape de gazde (5-6). Au urmat apoi desprinderi succesive pe tabelă ale băimărenilor:  10-6 (minutul 15), 12-8 (minutul 20) și 18-10, deficit cu care băcăuanii au intrat la cabine. Chiar dacă tehnicianul constănțean nu s-a putut baza pe trei jucători importanți (Serhel, Sadovyi, Anton), echipa băcăuană a redus consecvent din diferență și a înregistrat cel mai mic deficit din a doua repriză, 3 goluri, la fluierul final al jocului, 28-31.

După 22 de partide disputate în campionat, CSM Bacău ocupă penultimul loc al întrecerii masculine interne, adunând 12 puncte. Cu patru etape până la finalul sezonului regulat, băcăuanii urmează să primească vineri, 15 martie (ora 18:00) vizita liderului Ligii Zimbrilor, AHC Dobrogea Sud Constanța.

CSM Bacău: Tamaș, Freiwald, Crăciunescu – Cotinghiu M. (6), Gal (5), Maksimov (5), Păunescu (5),cCotinghiu G. (3), Tărâţă (2), Juverdianu (2), Bologa, Burbulea, Drăgan, Păunică. Antrenor: Eden Hairi.