HANDBAL, Liga Zimbrilor | Final de tur: SCM Politehnica Timișoara – CSM Bacău 25-21 (11-13)

CSM Bacău a încheiat turul sezonului regulat al Ligii Zimbrilor într-o notă nefastă. Pe terenul Politehnicii Timișoara, băcăuanii au fost învinși cu scorul de 25-21, în ciuda faptului că au condus la pauză (13-11), și au suferit cea de-a treia înfrângere succesivă în campionat.

Dacă ce repriza întâi a aparținut în mare parte echipei oaspete, în cel de-al doilea mitan formația aliniată de Adrian Petrea a fost detronată de la cârma partidei. În minutul 40 au fost ultimele momente în care Bacăul a fost cel puțin la egalitate cu timișorenii, gazdele desprinzându-se încet, dar sigur. Grație celor trei goluri la rând înscrise în intervalul minutelor 52-56 (20-19 – 23-19), Politehnica a eliminat orice dubiu în privința câștigătoarei.

Clubul Sportiv Municipal rămâne pe locul al zecelea, cu 16 puncte, însă distanța față de locul 8, ocupat de AHC Dunărea Călărași, ultimul care asigură play-off-ul, s-a mărit la trei lungimi.

CSM Bacău: Saldatsenka, Tamaș, Freiwald – Tărâță (6 goluri), M. Cotinghiu (5), Crnoglavac (3), Drăgan (2), Păunică (2), Târzioru (1), Huta (1), Sadovyi (1), Anton, Bologa, Gal, Păunescu, Serhel. Antrenor: Adrian Petrea

Clasamentul Ligii Zimbrilor

Luni, 9 decembrie, CSM Bacău va desfășura următorul meci oficial, care va conta pentru optimile de finală ale Cupei României Fan Courier, împotriva CS Minaur Baia Mare (deplasare).