ÎNOT | BILANȚ: Daniel Cristian Martin, juniorul anului 2017 în România

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a nominalizat, la final de sezon, sportivii anului 2017. La juniori, cel mai bun a fost Daniel Martin (SCM Bacău/antrenor Iulian Matei). Cea mai importantă performanță a băcăuanului a fost cucerirea medaliei de bronz la Campionatele Mondiale. Alte rezultate: locul 2 CE J1; 6 locuri 1 și 2 locuri 2 la Balcaniada J1; 8 locuri 1 CN Tineret, 2 locuri 2 CN Tineret; 1 loc 1 și 4 locuri 2 la Internaționalele României Seniori; 5 locuri 1 la Internaționalele României J1; 4 locuri 1, 2 locuri 2 și un loc 3 la CN Seniori 25 m; 6 locuri 1 la CN Tineret 25 m; 8 recorduri naționale.

Daniel Cristian Martin a ocupat o poziție fruntașă și în TOP 10 sportivi ai Județului Bacău pe anul 2017, locul 5, după Andreea Elena Panțuroiu, Ionuț Ilie, Alexandru Soare și Alexandru Novac.

La seniori, cel mai bun a fost declarat înotătorul Robert Glință, medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt.