ÎNOT | Moș Hyperion a venit și la băcăuani

 

Cupa Mos Hyperion Brasov, intrecere ajunsa la editia a IV-a, a constituit pentru inotatorii bacauani o etapa in procesul de pregatire. Astfel, intre cei peste 400 de sportivi (27 cluburi), s-au aflat si inotatorii CS Nautica Bacau si CSM Bacau.

Patru dintre bacauani au izbutit, la final de competitie, sa se numere printre castigatorii trofeului acordat pe categorii de varsta și sex:

Mereuță Andreas (băieți 2012) / CS Nautica

Borcea Robert (băieți 2009) / CS Nautica

Cojocaru Flavius (băieți 2007) / CS Nautica

Poșa Petra (fete 2007) / CS Nautica

Alte rezultate CS Nautica:

Poșa Petra (2007) – patru medalii de aur (100m fluture, 100m bras, 100m spate, 100m craul)

Mereuță Andreas (2012) – patru medalii de aur (50m fluture, 50m spate, 50m bras, 50m craul)

Cojocaru Flavius (2007) – doua medalii de aur (100m spate, 100m bras), o medalie de argint (100m fluture), o medalie de bronz (100m craul)

Borcea Robert (2009) – patru medalii de aur (50m fluture, 50m spate, 50m bras, 50m craul)

Banu Robert (2009)  – patru medalii de argint (50m fluture, 50m spate, 50m bras, 50m craul)

Ștefură Ingrid (2008) – argint (50m fluture), bronz (100m liber)

Poșa Alexander (2010) – argint (50m spate)

Mihaeș Eliza (2009) – bronz (50m bras)

Stafeta CS Nautica  – doua medalii de argint ( 4 x 50m liber si 4 x 50m mixt / categoria de varsta 2008-2009 baietii si fete, componenta: Ștefură Ingrid – 2008, Borcea Robert – 2009, Banu Robert – 2009 si Falcă Albert – 2009)

Rezultate bune au obtinut si sportivii Cruceanu Cristian, Slădaru Andrei, Radu Rareș, Rusu Razvan, Moise Alexandru, Falcă Albert, Șerban Ioana, Ghirvu Sara, Calapod Christine, progresul acestora fiind unul evident.

Inotatorii CS Nautica Bacau (antrenori Sabin Jitaru, Alexandru Popa și Nicu Poeană) au  ocupat locul doi in clasamentul pe echipe (cel mai bun punctaj cumulat).

Club Sportiv Municipal Bacău

Sportivii antrenați de Popa Alexandru au obținut următoare rezultate:

Falcă Mateo (2011) – o medalie de aur (50m fluture), doua medalii de bronz (50m spate si 50m craul)

Falcă Sophia (2011)o medalie de bronz (50m fluture)

S-au mai remarcat: Ticau Mihai, Benchea Cristian, Taga Octavian, Taralunga Raisa si Brais Ana Maria, prin imbunatatirea timpilor la fiecare proba.

Întrecerea s-a desfasurat in perioada 8-9 decembrie 2018.

346 vizualizări