Spre Taipei, la Universiada de vară

 

Mai sunt două zile până la festivitatea de deschidere a celei de-a 29-a ediții a Universiadei de vară de la Taipei. Trei sportivi și un antrenor legitimați la cluburile băcăuane sunt la aceasta oră în avion spre Taiwan

Fac parte din delegația României Nicolae Alexandru Soare – atletism (Știința Bacău, antrenoare Cristina Alexe / 5.000 m, 10.000 m), Marius Radu – înot (CS Știința Municipal Bacău / 50 m fluture, 50 m liber, 100 m liber), Alin Alexandru Artimon – înot (CS Știința Municipal Bacău /400 m liber, 800 m liber, maraton 10 km) și antrenorul Ovidiu Galeru – înot.

Program întreceri înot: 20-27 august

Program întreceri atletism: 23-28 august

Universiada reprezintă, după Jocurile Olimpice, cel mai mare eveniment sportiv din lume. Participarea la Universiadă este permisă sportivilor studenți care sunt încadrați la o formă de studiu în instituțiile de învățământ superior (licență, masterat sau doctorat) sau absolvenților din anul 2016, care nu depășesc vârsta de 28 de ani, cu excepția baschetului, care are limita de vârstă maximă de 25 de ani.

 

 

Lotul “tricolor” de natație: Ovidiu Galeru (dreapta), Alin Alexandru Artimon, Anca Anca Șerb, Carina Macavei, Marius Radu, Florin Avasiloaie – antrenor sărituri în apă.

 

Delegația României:

Atletism (14): Alin Alexandru Firfirică (disc), Andrei Marius Gag (greutate), Bianca Denisa Răzor (400 m și ștafetă 4×400 m), Claudia Mihaela Bobocea (800 m, 1.500, 5.000 m), Adelina Dorina Pap Pastor (400 m, ștafetă 4×400 m), Ionuț Andrei Neagoe (200 m, lungime), Nicolae Alexandru Soare (5.000 m, 10.000 m), Andreea Alina Pîșcu (5.000 m, 10.000 m), Cosmin Ilie Dumitrache (110 m garduri), Ana Maria Nesteriuc (100 m garduri), Camelia Florina Gal (200 m, 400 m, ștafetă 4×400 m), Sanda Belgyan (400 m garduri, ștafetă 4×400 m), Dan Claudiu Lazarică (înălțime), Alina Rotaru (lungime). 
Antrenori: Ioan Zanfirache, Ana Ille, Florin Florea, Bogdan Vasile (oficial).

Haltere (6): Nicolae Onică, Darius Șuiogan, Gheorghii Cernei, Marian Gologan, Bianca Mihaela Ioniță, Mariana Dumitrache. 
Antrenori: Anton Ficzi, Marius Ulăreanu.

Tenis de masă (8): Alina Zaharia, Bogdan Postudor, Lucian Munteanu, Bernadette Szocs, Irina Ciobanu, Mihaela Dospina, Alexandru Manole, Alin Spelbuș. 
Antrenori: Viorel Filimon, Ionuț Seni.

Volei masculin (13): Mirel Popa, Alexandru Muscina, Claudiu Dumitru, Rareș Ionuț Bălean, Ciprian Matei, Marius Iftime, Alexandru Zahar, Ștefan Lupu, Robert Vologa, Răzvan Olteanu, Codrin Mocanu, Gabriel Bontea, Paul Cămui. 
Antrenori: Dănuț Pascu, Ovidiu Macarie.

Înot (3): Marius Radu (50 m fluture, 50 m liber, 100 m liber), Alin Alexandru Artimon (400 m liber, 800 m liber, maraton 10 km), Carina Macavei (50 m spate, 100 m spate, 200 m spate). 
Antrenor: Ovidiu Galeru.

Sărituri în apă (1): Anca Șerb (trambulină 1 m și trambulină 3 m). 
Antrenor: Florin Avasiloaie.

Gimnastică artistică (6): Robert Gabriel Ghiuzan, Robert Alexandru Pașca, Adelin Ladislau Kotrong, Toma Roland Modoianu-Zseder, Andrei Vasile Muntean, Larisa Andreea Iordache. 
Antrenori: Claudiu Cristian Moldovan, Ioan Silviu Suciu, Ionuț Corlaci; kinetoterapeut: George Răzvan Spirescu.

Baschet masculin (12): Tudor Gheorghe, Sebastian Ionescu, Andrei Damian, Mirel Dragoste, Radu Vîrnă, Willhelm Brosser, Mihnea Andrei, Cezar Bărăgău, Georgian Păun, Mădălin Potcoavă, Dragoș Gheorghe, Andrei Petică. 
Antrenori: Răzvan Cenean și Florin Nini, oficial: Alina Moanță.

Scrimă (7): Maria Beatrice Boldor Boghiță, Amelia Tătăran, Mălina Elena Călugăreanu; Georgian Mădălin Bucur, George Iancu, Sorin George Eftimie, Sergiu Ciornilă. 
Antrenori: Petre Ducu; Cosmin Hăncianu.

Polo masculin (13): Alexandru Sorin Simion, Marius Florin Țic, Tudor Andrei Fulea, Vlad Gabriel Dragomirescu, Cristian Mihai Călin, Dan Jujan, Albert Alex Iulian Vătrai, Levente Vancik, Robert Gergliyfi, Istvan Szabo, Adrian Enache, Andrei Prioteasa, Răzvan Moraru. 
Antrenori: Cristian Iordache, Alexandru Matei Guiman Barabas. Arbitru Radu Sorin Matache, Călin Găvruș (oficial).

Judo (8): Roxana Ioancă, Oana Nicolaescu, Andreea Florian, Lorena Alexandra Podelenczki, Bertalan Farkas, Ionuț Văsian, Teodor Beldeanu, Luca Kunszabo. 
Antrenori: Rolland Bodo, Alexandru Goncearenco.

498 vizualizări