VOLEI, Divizia A1 (feminin) | „Studentele” caută a patra victorie consecutivă

Centrul de interes major al etapei a patra a Diviziei A1 de volei feminin îl reprezintă duelul dintre Dinamo București și Știința Bacău, două formații ce aspiră la podium în acest sezon.

Băcăuancele ocupă locul întâi, cu punctaj maxim (9) după primele trei etape, în care nu au cedat niciun set. De cealaltă parte se află o formație, la rândul său, neînvinsă și care nu a pierdut niciun set, dinamovistele, însă, neavând programată nicio partidă în ultima etapă, ca urmare a numărului impar de echipe înscrise în campionat.

Dinamo București a disputat ultimul meci oficial în urmă cu 9 zile, atunci când a trecut de rivala Rapid București în trei seturi, în cadrul primei fazei a Cupei României. Victoria le-a asigurat accederea în etapa a doua a Cupei României, fază în care Știința a acces automat și unde va întâlni, la finalul lunii decembrie, CSM Lugoj.

Echipa antrenată de Florin Grapă se va deplasa la București în formulă completă.

Florin Grapă: “Meciul cu Dinamo este unul greu, dar sperăm ca ambele echipe să facă un joc bun, plăcut telespectatorilor. Rezultatul nu e din categoria celor previzibile, nu există o câștigătoare desemnată dinainte.

Valorile ambelor echipe sunt apropiate, poate în dreptul celor de la Dinamo se află un plus, echipă care are și avantajul desfășurării partidei pe teren propriu. Sperăm să facem față cu brio acestei provocări și să ne întoarcem din capitală cu toate cele trei puncte.”

⑤ CSM Volei Alba Blaj, 2 meciuri disputate, 2 victorii, setaveraj 6-0, 6 puncte

⑥ CSU Belor Galați, 3 meciuri disputate, 2 victorii, 1 înfrângere, setaveraj 6-4, 6 puncte

⑦ CS Medgidia, 3 meciuri disputate, 3 înfrângeri, setaveraj 2-9, 0 puncte

⑧ FC Argeș Pitești, 3 meciuri disputate, 3 înfrângeri, setaveraj 1-9, 0 puncte

⑨ CS „U” NTT Data Cluj, 3 meciuri disputate, 3 înfrângeri, setaveraj 1-9, 0 puncte

⑩ CS Rapid București, 3 meciuri disputate, 3 înfrângeri, setaveraj 0-9, 0 puncte

⑪ CSO Voluntari 2005, 2 meciuri disputate, 2 înfrângeri, setaveraj 0-6, 0 puncte

Partida dintre Știința Bacău și Dinamo București este programată la amiaza zilei de mâine. Întâlnirea va putea fi urmărită pe postul TVR 3, începând cu ora 13:30.