VOLEI, Divizia A1 (feminin) | Victorie în ultimul meci al turului: CS Medgidia – CS Știința Bacău 1:3 (18-25, 25-15, 23-25, 21-25)

CS Știința Bacău a consfințit finalul sezonului regulat cu o victorie în patru seturi la Medgidia. „Studentele” au învins Clubul Sportiv al orașului constănțean cu scorul de 3-1 și au obținut trei puncte ce le mențin pe podium, aproape de primele două combatante, Dinamo și Volei Alba Blaj.

Băcăuancele nu au avut parte de o primire confortabilă din partea dobrogencelor. Bacăul a câștigat primul set (25-18), însă gazdele au revenit într-o manieră impunătoare în parțialul secund (15-25). Elevele lui Florin Grapă și-au adjudecat cel de-al treilea set cu ceva emoții (25-23), urmând ca mai apoi să pună capăt confruntării cu scorul de 25-21 în setul al patrulea.

CS Știința Bacău: Tina Grudina (13 puncte), Slavina Koleva (13), Alexandra Dascălu (11), Georgiana Faleș (10), Denisa Rogojinaru (C) (10), Alexandra Kapelovies (3), Lorena Ciocian (1), Laura Philajamaki (1), Alexandra Ciucu, Carmen Dițu, Kim Nowak, Rene Sain, Ana Stoian. Antrenori: Florin Grapă, Aurel Cazacu.

În celelalte tabere, Dinamo s-a impus liniștit pe terenul Universității Cluj, păstrându-și avansul de trei puncte față de Știința, în urma victoriei bucureștencelor din meciul direct, din etapa a patra. Alba Blaj a învins pe teren propriu CSM Lugoj și este lider al Diviziei A1 cu 28 de puncte.

Știința Bacău ocupă locul al treilea, la patru puncte în spatele campioanei României și cu două puncte în fața CSM Târgoviște, ocupanta locului al patrulea. Băcăuancele au câștigat opt din primele zece meciuri disputate în această ediție de campionat, fiind înfrânte doar în duelurile cu Alba Blaj și Dinamo, ambele disputate în deplasare.

Prăpastia dintre primele patru poziții și locurile cinci și șase, ocupate de Belor Galați și Lugoj, s-a adâncit la 8 puncte, lupta pentru podium purtându-se între patru formații (Volei Alba Blaj, Dinamo, Știința Bacău, CSM Târgoviște).

Rezultatele etapei a XI-a

12 decembrie 2019

FC Argeș – CSM Târgoviște  2:3 (25-22, 21-25, 25-14, 14-25, 6-15)

14 decembrie 2019

CS „U” NTT Data Cluj – CS Dinamo București 0:3 (23-25, 14-25, 17-25)

CS Rapid București – CSO Voluntari 2005 3:0 (25-17, 25-21, 25-14)

CS Medgidia – CS Știința Bacău 1:3 (18-25, 25-15, 23-25, 21-25)

CSM Volei Alba Blaj – CSM Lugoj 3:0 (25-18, 25-23, 25-11)

*CSU Belor Galați a stat

Clasamentul Diviziei A1 (feminin)

① CSM Volei Alba Blaj, 10 meciuri disputate, 9 victorii, 1 înfrângere, setaveraj 29-4, 28 puncte

② CS Dinamo București, 10 meciuri disputate, 9 victorii, 1 înfrângere, setaveraj 27-7, 27 puncte

④ CS Știința Bacău, 10 meciuri disputate, 8 victorii, 2 înfrângeri, setaveraj 25-8, 24 puncte

③ CSM Târgoviște, 10 meciuri disputate, 8 victorii, 2 înfrângeri, setaveraj 26-11, 22 puncte

⑤ CSU Belor Galați, 10 meciuri disputate, 5 victorii, 5 înfrângeri, setaveraj 17-17, 16 puncte

⑥ CSM Lugoj, 10 meciuri disputate, 5 victorii, 5 înfrângeri, setaveraj 19-20, 15 puncte

⑦ CS Medgidia, 10 meciuri disputate, 3 victorii, 7 înfrângeri, setaveraj 15-22, 9 puncte

⑧ CS „U” NTT Data Cluj, 10 meciuri disputate, 3 victorii, 7 înfrângeri, setaveraj 11-23, 9 puncte

⑨FC Argeș Pitești, 10 meciuri disputate, 3 victorii, 7 înfrângeri, setaveraj 13-24, 9 puncte

⑩CS Rapid București, 10 meciuri disputate, 2 victorii, 8 înfrângeri, setaveraj 10-26, 6 puncte

⑪ CSO Voluntari 2005, 10 meciuri disputate, 10 înfrângeri, setaveraj 0-30, 0 puncte