VOLEI, Divizia A1 | Victorie în trei seturi pentru Bacău: CS Știința Bacău – CSM Lugoj 3:0 (25-12, 25-22, 25-13)

Știința Bacău a îndeplinit, sâmbătă după-amiază, pe teren propriu, o simplă formalitate în fața CSM Lugoj. Băcăuancele s-au impus fără emoții cu scorul de 3-0, consolidându-și poziția a patra în ierarhia play-off-ului și menținându-se în lupta directă cu CSM Târgoviște pentru ultima treaptă a podiumului.

Elevele pregătite de Florin Grapă și-au adjudecat categoric primul set, impunându-se cu un avantaj liniștitor de 13 puncte (25-12). Cea de-a doua treime a meciului a fost singura ce a pus probleme echipei băcăuane, care, însă, și-a respectat statutul de echipă semifinalistă de CEV Cup, închizând setul al doilea cu scorul de 25-22. Ultimul set a fost câștigat la pas de Bacău (25-13), asemeni primului, obținând cele trei puncte și apropiindu-se la două lungimi în spatele CSM Târgoviște.

CS Știința Bacău va disputa următorul meci pe terenul vicecampioanelor de la CSM Volei Alba-Blaj, miercuri, 10 aprilie, într-o partidă contând pentru etapa a IV-a a Diviziei A1.