ATLETISM, Campionatele Naționale de Tineret în aer liber | Băcăuanii s-au întors cu 29 de medalii din deplasarea de la Pitești

 

În perioada 14-15 iunie, Piteștiul a găzduit o nouă ediție a Campionatelor Naționale de Tineret în aer liber, pe Stadionul ,,Nicolae Dobrin”. Delegația băcăuană a cucerit nu mai puțin de 29 de medalii, dintre care 11 de aur, 10 de argint și 8 de bronz.

CSM Onești conduce detașat ierarhia cluburilor băcăuane în funcțiile de numărul de distincții primite, câștigând 24 de medalii (10 aur, 8 argint, 6 bronz), ceea ce reprezintă mai mult de 80% din totalul izbutit de atleții băcăuani.

CSM Bacău și-a trecut în cont o medalie de argint și două de bronz, în timp ce SCM Bacău a adăugat palmaresului județului o medalie de aur și una de argint. CS Știința Bacău încheie lista cluburilor laureate ale Bacăului, cu o medalie de argint.

Capetele de afiș ale băcăuanilor, în ceea ce privește numărul de medalii și importanța acestora, sunt Iulia Banaga (foto/ 2 aur, 1 argint), Anton Alin Ionut (2 aur), Iconaru Alexandru Ionuț (2 aur),  Tănase Marian Valentin (1 aur, 2 argint), Ion Diana (1 aur, 2 argint) și Olenici Angela Veronica (2 argint, 1 bronz).

Performanțele atleților legitimați la cluburile băcăuane:

locul 1 – Banaga Iulia Nicoleta, Csm Onesti/Csm Onesti, 100m garduri, 13.97

locul 1 – Banaga Iulia Nicoleta, Csm Onesti/Csm Onesti, 400m garduri, 59.70

locul 1 – Iconaru Alexandru Ionut, Csm Onesti, 200m, 21.42

locul 1 – Anton Alin Ionut, Csm Onesti, 100m garduri, 14.34 0.4

locul 1 – Tudor Ana Maria, CSM Onesti, heptatlon

locul 1 – Chiorpec Mihai Vlad, CSM Onesti, decatlon

locul 1 – Prepelita Bogdan, Csm Onesti, prajina, 4.40m

locul 1 – Ion Diana, Csm Onesti, lungime, 6.05m

locul 1 – Anitei Georgiana Iuliana, Scm Bacau/Csm Bucuresti, triplusalt, 13.47m

locul 1 – Csm Onesti, 4x100m, 41.25 (Tone Marius Gabriel, Tanase Marian Valentin, Anton Alin Ionut, Iconaru Alexandru Ionut)

locul 2 – Tanase Marian Valentin 97 Csm Onesti, 100m, 10.76

locul 2 – Tanase Marian Valentin, Csm Onesti, 200m, 21.45

locul 2 – Tabacu Robert Mihai, Csm Onesti, prajina, 4.00m

locul 2 – Bitan Gabriel, Csm Onesti, lungime, 7.87m

locul 2 – Ion Diana, Csm Onesti, triplusalt,12.81m

locul 2 – Apostol Federica Gabriella, Csm Bacau, inaltime, 1.65m

locul 2 – Stirbu Ioana Sabina 03 Csm Onesti, lungime, 6.03m

locul 2 – Olenici Angela Veronica, Csm Onesti, 800 m, 2:13.47

locul 2 – Amarandei Alexandru, CS Stiinta Bacau, 800 m, 1:53.81

locul 2 – Caracuda Andreea Mihaela, Csm Onesti, 100m garduri, 14.07

locul 2 – Csm Onesti, 4x100m, 48.20 (Ion Diana, Toader Bianca Elena, Caracuda Andreea Mihaela, Banaga Iulia Nicoleta)

locul 3 – Vijiila Mircea Ilie, Csm Bacau, 800 m, 1:54.14

locul 3 – Vijiila Mircea Ilie 98 Csm Bacau, 1500m, 3:52.11

locul 3 – Ionescu Sorin Florin, Csm Onesti, inaltime, 1.95m

locul 3 – Olenici Angela Veronica, Csm Onesti, 1500m, 4:32.91

locul 3 – Grigore Alexandru Stefan, Scm Bacau/Csm Onesti, sulita, 64.03m

locul 3 – Tudor Ana Maria 97 Csm Onesti, inaltime, 1.65m

locul 3 – Mitrea Elena Stefania Madalina, Csm Onesti, ciocan, 53.24m

locul 3 – Csm Onesti, 4x400m, 4:11.05 (Dinu Andreea Alexandra, Pufu Alexandra Mihaela, Artene Florina Alina, Olenici Angela Veronica)

 (A.S.)

 

 

 

 

142 vizualizări