ATLETISM, Campionatele Mondiale Masters | Simona Sladaru și Martin Benchea Joca, medalii de bronz

Simona Sladaru și Marin Benchea-Joca au demonstrat că atletismul reprezintă un prilej de a realiza performanțe remarcabile, necondinționat de vârstă, ci doar de ambiție, determinare și pasiune.

În cadrul Campionatelor Mondiale pentru veteran desfășurate la Torun (Polonia), sportivii legitimați la CSM Bacău au cucerit câte o medalie de bronz, amândouă adjudecate alături de echipele României.

Sladaru (antrenor Cristina Alexe) a obținut bronzul alături de Violeta Maria Chifor și Alis Maria Pufu în proba de semimaraton, în timp ce Benchea-Joca a urcat pe treapta a treia a podiumului împreună cu Vasile Hârjog și Vasile Rosetnic în cadrul probei de 8 km cross-country.

Simona Sladaru s-a clasat, de asemenea, pe locul 8 în ierarhia generală la proba de semimaraton (individual) a categoriei sale (+35 ani). Martin Benchea-Joca a ocupat, la categoria +65 ani (individual), locul 16 în proba de 10 km, locul 18 în proba de 8 km cross-country și locul 22 la finalul semimaratonului.