VOLEI, Divizia A1 (f) | Succes la pas pentru băcăuance: CS Știința Bacău – CS Dinamo București 3:1 (25-27, 25-16, 25-20, 25-23)

Știința Bacău a înregistrat un nou succes în play-off-ul Diviziei A1, învingând miercuri, 24 aprilie, la Sala Sporturilor din Bacău, pe Dinamo București, scor 3-1. Băcăuancele au urcat pe locul al treilea, devansându-le pe jucătoarele CSM Târgoviște, care au, însă, un meci disputat în minus.

Dinamo București a început hotărât partida, opunând rezistență eforturilor voleibalistelor antrenate de Florin Grapă în primul set și impunându-se, după lungi puncte disputate, cu scorul de 27-25. Bacăul a dat semne de revenire în setul secund, adjudecându-și-l cu o diferență clară de nouă puncte, 25-16.

În a treia parte a întâlnirii “studentele” s-au aflat majoritar la cârma partidei, câștigând cu 25-20. Ultimul set a fost aprins de dorința bucureștencelor de a recupera teren, însă băcăuancele au prestat un joc solid ce le-a permis să închidă partida cu 25-23.

Cu 43 de puncte scontate după șapte etape scurse din play-off, Știința Bacău urcă temporar pe locul al treilea, așteptând deznodământul meciului dintre CSM Târgoviște (locul 4, 42 puncte) și CSM Lugoj (locul 5, 18 puncte).

Viitorul meci prevede deplasarea echipei băcăuane la Lugoj, miercuri, 1 mai (ora 18:30), întâlnirea contând pentru etapa a opta a Diviziei A1.